صنعت فضایی باید به‌سمت اقتصادی‌شدن برود
صنعت فضایی باید به‌سمت اقتصادی‌شدن برود
رئیس ‌جمهور در همایش روز ملی صنعت فضایی با با بیان اینکه این صنعت باید به سمت اقتصادی شدن برود، گفت موضوع حضور در فضا قدرت می‌آورد و می‌تواند چشم بینا برای حرفه‌های مختلف باشد.

به گزارش خبربین آنلاین: سیدابراهیم رئیسی،  رئیس دولت سیزدهم صبح امروز در همایش روز ملی صنعت فضایی که در پژوهشگاه فضایی برگزار شد، ضمن تبریک این روز گفت:  حضور در فضا ثروت آفرین است و فناوران این عرصه با وجود تحریم‌ها و طرح در انزوا قرار دادن ایران تلاش کردند تا با بی‌اثر کردن تحریم‌ها، پروژه انزوای ایران در جهان را نیز شکست دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه حرکت ایران در حوزه هوافضا جلوه ما می‌توانیم است، ادامه داد: یک زمانی ایران در رتبه ۴۵ جهان قرار داشت اما امروز در بین ۱۰ کشور برتر حوزه فضایی قرار داریم که حاصل تلاش دانشمندان و نخبگان کشور است.

رئیسی افزود: صنعت فضایی باید مورد توجه قرار گیرد و تلاش ما در دولت این است که این صنعت رشد کند، هر چند ما می‌توانستیم این مسیر را طی کرده و به مدار ژئو و ارتفاع بالاتر دست یابیم اما برخی نمی‌خواستند و مهم هم نیست زیرا این اراده ملت است که بر اراده‌های دیگر فائق می‌شود.

وی افزود:  برخی میخواهند ناامیدی ایجاد کنند اما ۱۱ پرتاب امیدآفرین است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه فضایی ابتکارات و خلاقیتی که در عرصه فضایی عرضه می‌شود هر کدام مار بزرگی است و باید دیده شود، گفت: داشتن برنامه مهم است و باید بدانیم چطور گام به گام پیشرفت کنیم تا کشور بتواند از امکانات حضور در فضا همچون حوزه آب، محیط زیست، پایش امنیت در مرزها، اکتشاف معادن، افزایش بهره‌وری در کشاورزی، الکترونیک، مکانیکو صنعت استفاده کند.
رئیسی با با بیان اینکه صنعت فضایی کشور باید به سمت اقتصادی شدن برود، گفت: موضوع حضور در فضا قدرت می‌آورد و می‌تواند چشم بینا برای حرفه‌های مختلف باشد.

وی با اشاره به تشکیل جلسات شورای عالی فضایی تصریح کرد: همکاری خوبی بین نیروهای مسلح، وزارت علوم، وزارت ارتباطات و سازمان فضایی شکل گرفته و تاکید بر جلسات منظم شورا و فعال بودن دبیرخانه آن داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: نمی‌شود هر کس برای خودش کار کند بلکه باید هم افزایی باشد تا نتیجه مطلوب به دست آید و البته در این راستا میدان دادن به بخش خصوصی بسیار اهمیت دارد و بدون حضور بخش خصوصی  صنعت فضایی پیش نمی‌رود.

رئیسی با اشاره به پایگاه فضایی چابهار گفت: تصاویر پیشرفت پایگاه چابهار حکایت از سرعت کار دارد و امیدواریم به عنوان مرکزی برای پرتاب تثبیت شود زیرا این پایگاه برای شتاب دادن در قرارگیری مدارهای بالاتر و ژئو اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه باید توسعه زیرساخت‌های صنعت فضایی سرعت بیشتری گیرد، تاکید کرد: یکی از بخش‌هایی که می‌تواند بهره‌وری در کشور توسعه دهد صنعت فضایی است و باید خدمات آن تجاری سازی شده و تبدیل به ثروت شود.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم آزمایشگاه فضایی به سرعت و دقت برسد هرچند معتقدیم که دقت نباید فدای سرعت شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: صنعت فضایی باید امیدآفرین برای ایران و سایر کشورها باشد و این اراده ملت ایران، نخبگان و دانشمندان است که توانسته گام‌های مهمی را برای مردم ایران به ارمغان آورد.