عبور کشتی از سالِ سنگین با یک رفتن غیرمنتظره و ۷ سهمیه
عبور کشتی از سالِ سنگین با یک رفتن غیرمنتظره و ۷ سهمیه
یک استعفای غیرمنتظره، قهرمانی ایران در ۴ رده سنی جهانی و ریاست دوباره دبیر در انتخاباتی جنجالی را می‌توان از اتفاقات مهم کشتی در سال ۱۴۰۲ دانست.

به گزارش خبربین آنلاین؛ سال ۱۴۰۲ به اتمام رسید و کشتی خود را برای نبردی حساس و سرنوشت‌ساز در بیشکک آماده می‌کند. کشتی آزاد که دوره قبلی بازی‌های المپیک را با سهمیه کامل (۶ کشتی‌گیر) و کشتی فرنگی با ۵ سهمیه پشت سر گذاشت حالا در سه وزن ۵۷، ۷۴ و ۹۷ آزاد و ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم فرنگی به دنبال کسب سهمیه در مسابقه گزینشی قاره‌ای است که بعد از برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا، ۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت در قرقیزستان برگزار می‌شود.

*بازگشت کشتی فرنگی به سکوی قهرمانی با ۸ مدال در آستانه

شروع مسابقات کشتی در سال ۱۴۰۲ با مسابقات قهرمانی آسیا بود. کشتی فرنگی سالش را خوب شروع کرد، در حالی که یک سال قبل از آن، تیم محمد بنا در اولانباتور مغولستان نایب‌قهرمان آسیا شده بود، اما این بار شاگردان حسن رنگرز ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ در آستانه قزاقستان موفق به کسب ۱۹۶ امتیاز و دستیابی به هشت مدال قهرمان آسیا شدند.

این پانزدهمین قهرمانی کشتی فرنگی ایران در آسیا بود و در عین حال نیز تیم ملی فرنگی با سرمربی جدیدش به چهارمین قهرمانی متوالی خود رسید.

تیم فرنگی ایران با هدایت رنگرز در شش ماه اخیر مسابقات زیر ۲۳ سال جهان، جام جهانی باکو، تورنمنت رنکینگ‌دار کرواسی و مسابقات قهرمانی آسیا را با کسب عنوان قهرمانی به پایان رسانده است.

پویا دادمرز در ۵۵ کیلوگرم، ایمان محمدی در ۶۳ کیلوگرم، ناصر علیزاده در ۸۷ کیلوگرم، مهدی بالی در ۹۷ کیلوگرم و امین میرزازاده در ۱۳۰ کیلوگرم تیم ملی فرنگی کشورمان را صاحب نشان طلای آسیا کردند.

سجاد ایمن‌طلب در ۷۲ کیلوگرم و امین کاویانی‌نژاد در ۷۷ کیلوگرم به نشان نقره رسیدند و علیرضا مُهمدی نشان برنز وزن ۸۲ کیلوگرم را به خود اختصاص داد.

*شروع و پایان بد کشتی آزاد در قهرمانی آسیا

تیم ملی کشتی آزاد ایران که در پنج وزن اول مسابقات قهرمانی آسیا ۱۰ پیروزی و پنج شکست را به نام خود ثبت کرد و یک مدال طلا و دو برنز برای این تیم به همراه داشت، در روز دوم با علیرضا سرلک در ۵۷ کیلوگرم، رحمان عموزاد در ۶۵ کیلوگرم، مرتضی قیاسی در ۷۰ کیلوگرم، امیرحسین کاووسی در ۷۹ کیلوگرم و مجتبی گلیج در ۹۷ کیلوگرم روی تشک حاضر شد و نتوانست نتایج قابل انتظاری بگیرد.

بعد از قهرمانی مقتدرانه تیم ملی فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا، رقابت‌های کشتی آزاد در آستانه قزاقستان آغاز شد که این تیم در هر دو روز بدترین نتایج ممکن را به دست آورد و در نهایت با یک طلای رحمان عموزاد در ۶۵ کیلو، یک نقره علیرضا کریمی در ۸۶ کیلو و سه برنز یاسین رضایی در ۶۱ کیلو، امیرحسین کاووسی در ۷۹ کیلو و مجتبی گلیج در ۹۷ کیلو به کار خود خاتمه داد.

مرتضی قیاسی در ۷۰ کیلو و امیررضا معصومی در ۱۲۵ کیلو به عنوان پنجمی آسیا رضایت دادند، علیرضا سرلک در ۵۷، حسین ابوذری در ۷۴ و ارشک محبی در ۹۲ کیلو هم از دور رقابت‌ها حذف شدند.

این شروعی بسیار بد و ناامیدکننده برای کشتی آزاد در سال ۱۴۰۲ بود و نگرانی‌ها با این نتیجه که البته محصول پایبندی به چرخه انتخابی تیم ملی بود، را نسبت به مسابقات جهانی ۲۰۲۳ افزایش داد.

ایران که سال گذشته با اختلاف ۵۰ امتیازی نسبت به تیم دوم، قهرمان آسیا شده بود، روز بیست و پنجم فروردین ماه با ۱۲۴ امتیاز عنوان سومی آسیا را از آن خود کرد.

*انتخاب دوباره علیرضا دبیر با چاشنی آشتی‌کنان

در حالی که عده‌ای معتقد بودند باتوجه به پیش رو بودن مسابقات جهانیِ کسب سهمیه در بلگراد و بازی‌های آسیایی، سال ۱۴۰۲ زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات کشتی نیست، اما از اردیبهشت‌ ماه فرآیند انتخابات استارت خورد و علیرضا دبیر به عنوان اولین نفر در انتخابات ثبت‌نام کرد.

بعد از او جمشید خیرآبادی، عباس جدیدی، مصطفی میرزایی،، حمید بنی‌تمیم، حمید سیفی، حمید یاری، بهمن صفری و عبدالله عزیزی نیز به همین منظور ثبت‌نام کردند که صلاحیت مدیریتی آنها از سوی کمیته تطبیق وزارت ورزش تءیید شد اما صلاحیت بعدی آنها زمان‌بر شده و تا ساعات پایانی مانده به برگزاری مجمع انتخاباتی به طول انجامید.

مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی از ساعت ۱۰ صبح روز ۲۲ تیر به ریاست محمد پولادگر معاون وقت وزیر ورزش و جوانان برگزار شد و در حالی که از جمع ۹ نامزد، علیرضا دبیر، عباس جدیدی، جمشید خیرآبادی، حمید بنی تمیم، حمید یاری، حمید سیفی، عبدالله عزیزی و مصطفی میرزایی تأیید صلاحیت شده بودند، حمید بنی تمیم، عبدالله عزیزی و حمید سیفی در فضای مجازی از شرکت در انتخابات انصراف دادند تا تعداد کاندیداها به ۵ نفر برسد. خیرآبادی و میرزایی هم به نفع علیرضا دبیر از شرکت در انتخابات کناره گیری کردند.

عباس جدیدی بعد از اعتراض به روند انتخابات، مجمع را ترک کرد تا رأی‌گیری بین علیرضا دبیر، عباس جدیدی و حمید یاری انجام شود. باتوجه به اساسنامه، جدیدی چون پیش از مجمع انصراف خود را اعلام نکرده بود، با وجود ترک مجمع نامش در رأی گیری ماند ولی نماینده وزارت ورزش اعلام کرد که به دلیل انصراف و ترک مجمع از سوی جدیدی، در نهایت انتخابات ریاست بین علیرضا دبیر و حمید یاری انجام می‌شود. بعد از رأی گیری، علیرضا دبیر با ۳۸ رأی برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس فدراسیون کشتی انتخاب شد.

نکته مهم این جلسه، آشتی‌کنان علیرضا دبیر و محمد پولادگر در ابتدای انتخابات بود، آنها پیش از آن مجمعی جنجالی را در سال قبلش تجربه کرده بودند که پولادگر بعد از اختلافات پیش آمده و جنگ لفظی، مجمع را ترک کرده بود.

دبیر در این مجمع گفت: حرکت سال گذشته وزارت ورزش اشتباه بود که بودجه کشتی را صفر کردند؛ حرکت من اشتباه‌تر. نباید به آن شکل به هم می‌ریختم. (هزینه‌های) عملکرد ما ۲۵۰ میلیارد تومان بود و می‌گفتند ۷۰ میلیارد را پرداخت نکنیم. می‌دانستیم پول کم داریم و پایان سال را می‌دیدم. من به دنبال فرصتی برای عذرخواهی بودم، آن اتفاق (درگیری با پولادگر) در جمع اتفاق افتاد و شرع و اخلاق حکم می‌کرد در جمع عذرخواهی کنم. درباره درگیری‌های دیگر ناراحت نیستم، اما به‌خاطر این درگیری دل‌چرکین بودم.

 

*اعتراض شدید جدیدی و شکایت به مراجع قضایی برای ابطال انتخابات

عباس جدیدی که در جلسه بر سر موضوع برگزاری انتخابات با اساسنامه فدراسیون کشتی یا اساسنامه مصوب هیئت وزیران سؤال داشت و نسبت به روند برگزاری انتخابات و اعلام دیرهنگام صلاحیت‌ها معترض بود، پس از اینکه انتخابات فدراسیون کشتی را به نشانه اعتراض ترک کرد، در جمع خبرنگاران گفت: باید انتخاباتی را برگزار کنیم که قانونمند و بر مبنای اساسنامه قانونمندی که آیین‌نامه آن هم قانونی باشد و به تصویب هیئت دولت هم رسیده باشد، برگزار کنیم تا حقی ناحق نشود. سؤال من که بی پاسخ ماند و اصل دموکراسی زیر سؤال می‌رود. علاوه بر این کمتر از ۱۵ ساعت همه اسامی افراد تأیید صلاحیت شده به وزارت ورزش ابلاغ شد باوجودی که سخنگوی فدراسیون می‌گفت اسامی ۶ نفر تأیید شده است. در این ۱۵ ساعت جایی برای هیچ کاندیدایی برای سفر و اعلام برنامه‌هایش نماند. دیدار ما با وزیر ورزش بماند برای محاکم قضایی. من به جو این انتخابات غیرقانونی که براساس یک اساسنامه غیرقانونمند است، اعتراض دارم و جلسه را ترک می‌کنم.

در پایان مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی و انتخاب مجدد علیرضا دبیر به‌عنوان رئیس این فدراسیون، محمد پولادگر ضمن انتقاد از عباس جدیدی به علت ترک مجمع انتخاباتی، تأکید کرد که اساسنامه فدراسیون کشتی مصوبه مجمع وزیران را داشته است. کاش عباس جدیدی می‌ماند و پاسخ سؤالش را می‌شنید.

در ادامه نیز جمعی از کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی از انتخابات به مراجع قضایی شکایت کردند که رأی اولیه نیز مبنی بر ابطال انتخابات به سود آنها اعلام شد اما در ادامه خبر دیگری مبنی بر ابطال قطعی انتخابات منتشر نشد.

ماجرای اختلافات علیرضا دبیر و عباس جدیدی که سر دراز دارد، جدای از بحث انتخابات، به موضوعات دیگر هم کشیده شد و علیرضا دبیر حکم محکومیت هم‌تیمی سابق خود را به دلیل انتشار محتوای توهین‌آمیز علیه خود در فضای مجازی از دادگاه گرفت.

*شروع جهانی‌ها با قهرمانی نوجوانان فرنگی‌کار

رقابت‌های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی جهان روزهای ۹ لغایت ۱۱ مردادماه در شهر استانبول ترکیه برگزار شد و در پایان تیم ایران با مدال طلای پیام احمدی در وزن ۴۸ کیلوگرم، مدال نقره احمدرضا محمدیان در وزن ۷۱ کیلوگرم و ۲ مدال برنز علیرضا امیری در وزن ۴۵ کیلوگرم و امیرحسین عبدولی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به عنوان قهرمانی دست یافت.

در رده بندی تیمی شاگردان محسن سوریان با ۱۱۳ امتیاز قهرمان شد و آذربایجان با ۱۰۸ و گرجستان با ۹۶ امتیاز دوم و سوم شدند.

*بازگشت به قهرمانی آزادکاران نوجوان بعد از چهارمی سال گذشته

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان ۱۳ تا ۱۵ مرداد در استانبول برگزار شد که تیم ملی ایران با کسب ۱۵۶ امتیاز و ۲ مدال طلا، ۲ نقره و ۲ برنز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

این تیم سال گذشته در جایگاه چهارمی جهان قرار گرفته بود که بار دیگر توانست سکوی اولی را به خود اختصاص دهد.

هدایت این تیم به بهنام احسان‌پور دارنده مدال برنز جهان و عضو کادرفنی تیم ملی بزرگسالان سپرده شده بود.

*قهرمانی دوباره تیم محسن کاوه در میان انتقادات فراوان

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جوانان جهان در روزهای ۲۳، ۲۴ و ۲۵ مرداد ماه در شهر امان برگزار شد. مسابقاتی که ابتدا میزبانی‌اش از آن لهستانی‌ها بود اما با ممانعت این کشور از صدور ویزا برای کشتی‌گیران روس و بلاروس، اردن که کمتر از یک ماه قبل پیکارهای قهرمانی جوانان آسیا را برگزار کرده بود، میزبان این رقابت‌ها شد.

تیم ملی ایران که در اردن هت‌تریک قهرمانی کرد، در حالی به این عنوان رسید که در مبارزه‌های رودرروی روز اول با حریفان آمریکایی و کشتی‌گیران راه‌یافته به مرحله پایانی، از حریف آمریکایی عقب افتاده بود. در روز دوم هم این تیم به لحاظ امتیازی از ایران جلو افتاد و کار خود را در ۵ وزن اول، بدون اوتی با ۹۵ امتیاز تمام کرد، اما باتوجه به نتایج رقم خورده در ۵ وزن دوم، این ایران بود که عنوان قهرمانی جهان را بعد از دو روز صدرنشینی آمریکایی‌ها، به خود اختصاص داد.

تیم کشورمان با ۴ نشان طلای محمدرضا شاکری، محمدمبین عظیمی، ابوالفضل بابالو و امیررضا معصومی، ۲ نقره علی رضایی و حسین محمدآقایی و برنز علی خرمدل، با کسب ۷ نشان، ۱۶۵ امتیاز به دست آورد و بالاتر از آمریکای ۱۵۲ امتیازی، قهرمان جهان شد.

یکی از نکات جالب توجه فینالیست شدن ۶ کشتی‌گیر ایرانی در مسابقات قهرمانی جهان بود که از جمع آنها، چهار نفر موفق به کسب مدال طلا و دو نفر نقره شدند. ایران علاوه بر امتیاز، فینالیست‌های بیشتری هم در مقایسه با سایر رقبایش داشت.

این قهرمانی در شرایطی اتفاق افتاد که این تیم مسابقات قهرمانی آسیا را خوب سپری نکرده و باوجود کسب قهرمانی، نتایجش مورد انتقاد قرار گرفته بود. همچنین انتقادات از محسن کاوه در آن وقت به شدت بالا گرفته بود اما تیم او بار دیگر عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

*قهرمانی شاگردان باوفا در جهانی اردن با ۷۳ امتیاز اختلاف

مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان نیز روزهای ۲۷، ۲۸ و ۲۹ مرداد در شهر امان اردن به انجام رسید، با قهرمانی تیم حمید باوفا همراه بود.

تیم جوانان فرنگی در این دوره از رقابت‌ها موفق به کسب شش مدال و ۱۶۲ امتیاز شد و با اختلاف ۷۳ امتیاز نسبت به تیم دوم، جایگاه قهرمانی را به خود اختصاص داد. بعد از ایرانِ ۱۶۲ امتیازی، تیم‌های گرجستان و ارمنستان با ۸۹ و ۸۸ امتیاز دوم و سوم شدند.

برای تیم کشورمان احمدرضا محسن‌نژاد، علیرضا عبدولی و فردین هدایتی مدال طلا، یاسین یزدی و ابوالفضل چوپانی مدال نقره و امیررضا ده بزرگی برنز گرفتند.

*شوک بزرگ به تیم ملی کشتی آزاد با مصدومیت قهرمان جهان

در حالی که به نظر می‌رسید یکی از طلاهای قطعی تیم ملی کشتی آزاد را در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۳ جهان، کامران قاسم‌پور در ۹۲ کیلوگرم به دست آورد، او چند ماه مانده به اعزام، با مصدومیت از ناحیه کشاله ران مواجه شد که ابتدا به نظر نمی‌رسید جدی باشد اما هر چه به مسابقات نزدیک‌تر شدیم، آسیب‌دیدگی او تشدید شد و در نهایت روز سی و یکم مرداد ماه رسما اعلام شد که این کشتی‌گیر قادر به شرکت در مسابقات جهانی نیست.

مبین عظیمی که با قهرمانی در جام تختی، خرداد ماه مجوز حضور در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی بزرگسالان و رویارویی با کامران قاسم‌پور را به دست آورده بود، در حالی که در آن مقطع اعلام کرد تمرکزش روی مسابقات جهانی جوانان است و از مصاف با قاسم‌پور انصراف داد، این بار هم وقتی اعلام شد باتوجه به وضعیت جسمانی این کشتی‌گیر، کادرفنی باید در عین امیدواری به رسیدن قاسم‌پور به مسابقات جهانی، به دنبال جایگزین او هم باشد، عظیمی با این تصور که قهرمان دو سال اخیر وزن ۹۲ کیلوگرم جهان به بلگراد هم خواهد رسید، تصمیم گرفت همچنان به مسابقات جوانان جهان فکر کند و به این ترتیب امیرعلی آذرپیرا که مدعی ۹۷ کیلوگرم بود، یک وزن پایین آمده و در تورنمنت رنکینگ‌دار مجارستان نیز محک خورد و در نهایت نیز روز سوم شهریور ماه اتحادیه جهانی کشتی نام او را در ۹۲ کیلوگرم جایگزین کامران قاسم‌پور کرد.

بنابراین تیم اعزامی به مسابقات جهانی را میلاد والی‌زاده در ۵۷ کیلو، رضا اطری در ۶۱ کیلو، رحمان عموزاد در ۶۵ کیلو، امیرمحمد یزدانی در ۷۰ کیلو، یونس امامی در ۷۴ کیلو، محمد نخودی در ۷۹ کیلو، حسن یزدانی در ۸۶ کیلو، امیرعلی آذرپیرا در ۹۲ کیلو، مجتبی گلیج در ۹۷ کیلو و امیرحسین زارع در ۱۲۵ کیلوگرم تشکیل دادند.

نکته جالب که البته به حسرتی بزرگ برای مبین عظیمی و کشتی ایران تبدیل شد، اینکه مبین عظیمی با شکست رضابک آیتموخان قزاقستانی در فینال جوانان جهان، در اردن طلایی شد. آیتموخان ماه بعد نماینده ۹۲ کیلوگرم کشورش در مسابقات بزرگسالان جهان شد و در عین ناباوری، در حالی که مدعی اصلی این وزن که کامران قاسم‌پور بود در مسابقات غیبت داشت، طلای این وزن را گرفت.

در مقابل کیلوهای زیادی که امیرعلی آذرپیرا برای حضور در ۹۲ کیلوگرم کم کرد، در سالن اشتارک آره‌نا کار دستش داد و علاوه بر شکست مقابل زاهید والنسیا، با حالی بد و ضعف شدید بدنی به کارش در این دوره از رقابت‌ها خاتمه داد.

*پایان شاگردان درستکار با نایب‌قهرمانیِ انتقادآمیز!

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان جهان که اولین مرحله از گزینشی المپیک محسوب می‌شد، با حضور دوباره روس‌ها و کشتی‌گیران بلاروسی در روزهای ۲۵ تا ۲۸ شهریور در بلگراد استارت خورد.

روس‌ها دقیقه نودی مجوز شرکت در این رقابت‌ها را به دست آوردند و شاگردان پژمان درستکار توسط امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا، امیرمحمد یزدانی در وزن ۷۰ کیلوگرم و حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم به مدال نقره و محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت. در رده بندی تیمی آمریکا با ۱۴۸ امتیاز قهرمان شد و تیم ایران با کسب ۱۱۰ امتیاز به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. تیم گرجستان نیز با ۸۰ امتیاز در جایگاه سوم ایستاد.

این تیم با رحمان عموزاد در ۶۵ کیلو، حسن یزدانی در ۸۶ کیلو و امیرحسین زارع در ۱۲۵ کیلوگرم سه سهمیه المپیک گرفت. انتظارات از کشتی آزاد بیش از نتیجه‌ای بود که در صربستان رقم خورد و از همه نتایج غم‌انگیزتر، شکست ضربه فنی حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور بود که همه را به این باور رساند، باخت‌های قبلی این کشتی‌گیر به حریف آمریکایی اتفاق نبوده، بلکه به نوعی پیروزی‌اش مقابل این حریف در اسلو بیشتر به یک اتفاق می‌مانست!

بعد از این مسابقات انتقادات از پژمان درستکار و کادرش اوج گرفت و بسیاری بر این باور بودند که این کادر باید تقویت شود اما درستکار و فدراسیون پای تیم ماندند.

کشتی ایران ,

*۳ طلا و ۲ نقره کشتی آزاد در هانگژو

تیم ملی آزاد در فاصله اندکی از مسابقات جهانی، راهی هانگژو شد و در دو روز ۱۴ و ۱۵ مهر ماه با ابراهیم خواری در ۵۷ کیلو، رحمان عموزاد در ۶۵ کیلو، یونس امامی در ۷۴ کیلو، حسن یزدانی در ۸۶ کیلو، مجتبی گلیج در ۹۷ کیلو و امیرحسین زارع در ۱۲۵ کیلوگرم در ۶ وزن المپیکی به رقابت با حریفان پرداخت و در نهایت با سه طلای امامی، یزدانی و زارع و نقره عموزاد و گلیج به کار خود خاتمه داد.

هرچند امامی توانست شکست به سیداکوف و تسابولوف در بلگراد را با طلای بازی‌های آسیایی تاحدودی جبران کند، اما عموزاد در فینال رقابت‌ها شکست تلخی را مقابل تومور اوچیر تولگای مغولی تجربه کرد.

*۵ مدال و ۴ سهمیه المپیک برای شاگردان حسن رنگرز

بعد از نایب‌قهرمانی آزادکاران، رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ۳۰ شهریور تا ۲ مهر در بلگراد به انجام رسید که شاگردان حسن رنگرز نیز با طلای امین میرزازاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم، نقره علیرضا مهمدی در وزن ۸۲ کیلوگرم و ۳ مدال برنز پویا دادمرز در وزن ۵۵ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم و محمدهادی ساروی عنوان نایب‌قهرمانی جهان را به دست آورد.

در رده‌بندی تیمی آذربایجان با ۱۲۰ امتیاز به عنوان قهرمانی رسید، تیم ایران با ۱۰۲ امتیاز نایب قهرمان شد و تیم ترکیه با ۹۳ امتیاز به عنوان سوم رسید.

تیم ایران همچنین در اوزان ۶۰، ۶۷، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم با مهدی محسن‌نژاد، محمدرضا گرایی، محمدهادی ساروی و امین میرزازاده سهمیه المپیک پاریس را به دست آورد.

*ساروی و میرزازاده در هانگژو طلایی شدند

تیم ملی فرنگی در پایان مسابقات بلگراد، طی روزهای ۱۲ و ۱۳ مهر ماه نیز بازی‌های آسیایی را در هانگژو پشت سر گذاشت. حسن رنگرز باتوجه به محرومیت سعید اسماعیلی، مجبور به ایجاد تغییری اجباری در تیم اعزامی به چین شد و سعید اسماعیلی که در بلگراد نماینده ۷۲ کیلوگرم ایران بود را این بار در وزن خودش ۶۷ کیلوگرم در ترکیب تیم قرار داد.

محمدهادی ساروی و امین میرزازاده دو نشان طلا، امین کاویانی‌نژاد و ناصر علیزاده دو نشان نقره و دانیال سهرابی یک برنز برای این تیم کسب کردند و میثم دلخانی که خودش را در وزن المپیکی ۶۰ کیلوگرم محک زد، تنها کشتی‌گیر بدون مدال اعزامی کشتی فرنگی به هانگژو بود.

*طلا اندر طلای سنگین‌وزن‌های کشتی ایران در سال ۱۴۰۲

بهترین عملکرد کشتی‌گیران ایران در سال ۱۴۰۲ قطعاً مربوط به دو سنگین‌وزن آزاد و فرنگی است. امیرحسین زارع و امین میرزازاده هم در بلگراد طلایی شدند و هم در بازی‌های آسیایی طلای خود را تکرار کردند.

زارع با انتقام از طاها آکگول ترک در نیمه‌نهایی و شکست سنگین ۱۱-صفر گنو پتریاشویلی گرجستانی طلای سنگین‌وزن آزاد که تنها طلای تیم درستکار هم بود را از آن خود کرد و در هانگژو هم مقتدرانه طلا گرفت تا حالا پرامیدترین آزادکار ایران در بازی‌های المپیک باشد.

امین میرزازاده هم کار بزرگی در فینال جهانی انجام داد و کشتی باخته مقابل رضا کایالپ ترک را در ثانیه‌های آخر با پیروزی عوض کرد و در ادامه نیز در بازی‌های آسیایی با اقتدار طلایی شد تا امسال سالِ سنگین‌وزن‌های کشتی ایران باشد.

*جراحی کتف رکورددار کشتی ایران و ادامه مصدومیت قهرمان جهان

در بازگشت تیم ملی آزاد از چین، حسن یزدانی کتفش را جراحی کرد و این خبری غیرمنتظره در سال المپیک بود و این سؤال بارها و بارها مطرح شد که اگر کتف این کشتی‌گیر آسیب‌دیده بود چرا در بازی‌های آسیایی هم نماینده ۸۶ کیلوگرم تیم ملی آزاد شد.

یزدانی چند ماه از تشک و مسابقه دور شد و قرار است اوایل اردیبهشت ماه امسال روی تشک برگردد و باید دید آیا بعد از جراحی کتف همچنان می‌تواند صاحب دوبنده ۸۶ کیلوگرم تیم ملی آزاد در بازی‌های المپیک شود؟

از آن سو، کامران قاسم‌پور هم سال خوبی را سپری نکرد، آسیب‌دیدگی کشاله ران مانع از حضور او در مسابقات جهانی و سپس بازی‌های آسیایی شد و در ادامه نیز همراه با امیرعلی آذرپیرا به تورنمنت رنکینگ‌دار زاگرب اعزام شد و بار دیگر مقابل کایل اسنایدر آمریکایی شکست خورد.  او حالا به احتمال فراوان کار خود را در چرخه المپیک در وزن ۸۶ کیلوگرم دنبال خواهد کرد.

*پرتاب بطری و محرومیت کاپیتان تیم ملی فرنگی

روز هجدهم مهر ماه در پی اتفاقاتی که در حین مبارزه محمدرضا گرایی با حریف ژاپنی در مسابقات جهانی کشتی ۲۰۲۳ بلگراد رخ داد و پرتاب بطری آب به تشک، اتحادیه جهانی کشتی (UWW) محمدعلی گرایی را به حالت تعلیق درآورد.

در مبارزه حساسِ محمدرضا گرایی با حریف ژاپنی در مرحله مقدماتی وزن ۶۷ کیلوگرم مسابقات جهانی، در حالی که نتیجه مساوی دنبال می‌شد، یک بطری آب به تشک پرتاب و مانع از اجرای فن از سوی کشتی‌گیر ژاپنی شد.

در ادامه نیز محمدعلی گرایی با محرومیت یک ساله مواجه شد که تلاش او و پیگیری فدراسیون کشتی درنهایت محرومیت او را کاهش داده و این کشتی‌گیر می‌تواند از سیزدهم فروردین ماه به تشک بازگردد.

کشتی ایران ,

*کارشکنی آلبانی و از دست رفتن قهرمانی امیدها

در حالی که کشتی فرنگی و آزاد ایران به ترتیب قهرمان و نایب قهرمان کشتی زیر ۲۳ سال جهان در سال ۱۴۰۱ بودند، آلبانی به کشتی‌گیران ایرانی برای شرکت در این رقابت‌ها ویزا نداد تا مسابقات با کیفیت نازلی در تیرانا برگزار شود.

کشتی‌گیران پرامید ایران که می‌توانستند چندین مدال طلا از کشتی زیر ۲۳ سال جهان به خود اختصاص دهند با سیاسی کاری آلبانی این فرصت را از دست دادند.

*یک استعفای غیرمنتظره و پذیرش زودهنگام آن

در حالی که چرخه انتخابی سال المپیک را پژمان درستکار تنظیم کرده بود و همه چیز حکایت از آن داشت که تیم ملی آزاد با هدایت او راهی پاریس خواهد شد، عصر روز یازدهم آذرماه، درست یک روز بعد از برگزاری فینال لیگ برتر که با قهرمانی شاگردان رضا یزدانی در بانک شهر به پایان رسیده بود، فدراسیون کشتی طی خبری از استعفای پژمان درستکار و موافقت با آن خبر داد و محسن کاوه را سرمربی جدید تیم ملی آزاد معرفی کرد.

کشتی ایران ,

*همه چیز حول محور المپیک و سهمیه‌هایش

چرخه‌ای را که پژمان درستکار نوشته بود، با محسن کاوه اجرایی شد و تیم‌های منتخب کشتی آزاد در تورنمنت‌ها و مسابقات مختلف حاضر شدند و درنهایت تیم اعزامی به قهرمانی آسیا و گزینشی آسیایی انتخاب شد.

این تیم امیدوار است با احمد جوان، یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا سه سهمیه باقی مانده المپیک را در بیشکک (گزینشی آسیایی) بگیرد.

کشتی فرنگی نیز کارش را با حسن رنگرز دنبال می‌کند و امید زیادی دارد که امین کاویانی‌نژاد و علیرضا مُهمدی بتوانند سهمیه دو وزن ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم را در قرقیزستان گرفته و خیال همه را راحت کنند.