عوارض طب سوزنی که همه باید از آن مطلع باشند
عوارض طب سوزنی که همه باید از آن مطلع باشند
استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری‌ها همانطور که دارای مزایای بسیاری است عوارضی همچون بی حالی، پرش ماهیچه‌ای، پیچش عضلات و ... به همراه دارد.

به گزارش خبربین آنلاین: طب سوزنی روشی برای قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاص بدن برای تنظیم جریان انرژی می باشد. همچنین راهی طبیعی و ایمن برای رهایی از انواع اختلالات است. حتی سازمان بهداشت جهانی (WHO) اذعان کرده است که طب سوزنی در درمان ۴۷ بیماری بدنی از جمله کمردرد، آکنه، آسم، بی خوابی، ناباروری، چاقی و سندرم روده تحریک پذیر مؤثر است.

طب سوزنی به شرطی که توسط یک پزشک انجام شود ، روش درمانی کم خطر، ایمن و موثر است، اما مانند هر روش دیگر، اثرات جانبی متداول پس از طب سوزنی وجود دارد که در این بخش به آن پرداخته ایم. اگرچه این علائم کمی ناراحت کننده هستند، اما کاملاً طبیعی بوده و افراد نباید از آن دلسرد شوند.

خستگی

برخی از افراد بعد از طب سوزنی احساس خستگی می کنند. این حالت معمولاً چند ساعت پس از انجام درمان از بین می رود، اما برای برخی افراد تا سه روز ادامه دارد. خستگی در ابتدای جلسه کاملاً متداول است و نباید نگران آن باشید. در واقع یک علامت هشدار دهنده است که بدن شما به استراحت نیاز دارد و شما باید از آن مراقبت کنید. فقط طب سوزنی نمی تواند شما را به طور کامل بهبود بخشد، شما به مراقبت از خود نیز نیاز دارید.

شدت درد

در قسمت هایی از بدن که سوزن به آنها وارد شده است ، بعد از درمان کمی احساس درد وجود دارد. این اتفاق معمولاً در نواحی حساس مانند دست ، پا یا روده بزرگ رخ می دهد. معمولاً درد بعد از ۲۴ ساعت بعد از درمان از بین می رود ، اما در بعضی موارد ممکن است چند روز ادامه یابد. پیچش عضلات نیز از عوارض بعد از طب سوزنی است.

کبودی

کمی کبودی در محل فرو رفتن سوزن نیز پس از طب سوزنی بسیار متداول است. این اتفاق به دلیل جمع شدن خون در محل سوراخ شده توسط سوزن اتفاق می افتد. درمان کبودی بیشتر از رفع درد زمان لازم دارد ، اما هنوز هیچ چیز برای نگرانی از آن وجود ندارد.

بی حالی

تعداد معدودی از افراد نیز بعد از انجام طب سوزنی دچار بی حالی می شوند. اگر چنین احساسی دارید، پس از مداوا کمی استراحت کنید. بلافاصله بعد از درمان سر پا نایستید، مدتی روی صندلی طب سوزنی قرار بگیرید و نفس عمیق بکشید. همچنین برای جلوگیری از چنین شرایطی، همیشه قبل از جلسه طب سوزنی ، کمی غذا و یا خوراکی بخورید.

طغیان عاطفی

بعضی اوقات افراد در هنگام طب سوزنی گریه می کنند یا بیش از حد احساساتی می شوند. این اتفاق نمی افتد زیرا درمان خیلی دردناک است. این رخداد به دلیل آزاد شدن انرژی خاصی است که ممکن است منجر به طغیان عاطفی شود. طب سوزنی کمک می کند تا هم مسائل جسمی و هم ذهنی شما بهبود یابند، بنابراین طغیان عاطفی نیز نشانه ای از اثربخشی درمان است.

احساس بیش از حد حساسیت یا پارگی در جلسه طب سوزنی یا در روزهای بعد کاملاً طبیعی است. همچنین نشانه ای است که طب سوزنی در حال اثر کردن است. حتی اگر به دنبال طب سوزنی برای یک بیماری فیزیکی هستید، افزایش بیان عاطفی نشانه ای از بهبودی است. از دیدگاه طب سوزنی، سلامت جسمی و عاطفی به هم پیوسته اند، بنابراین تغییرات عاطفی نشان دهنده تغییرات جسمی در آینده نیز هستند.

پیچش عضلات

پیچش عضلانی با اسپاسم کامل عضله متفاوت است. اگر در طول یا بعد از عمل طب سوزنی احساس می کنید که یکی از ماهیچه های شما به شدت اسپاسم می شود، به خصوص در عضله ای که سوزن زده شده است، موضوع را به پزشک متخصص طب سوزنی خود بگویید. او ممکن است بتواند قبل از آنکه شاد خود را ادامه دهد، آن را آزاد کند.

این عوارض جانبی به ندرت باعث نگرانی می شوند و شما بدن خود را به بهترین وجه می شناسید. اگر هر یک از عوارض فوق خیلی شدید یا طولانی باشد و یا هرگونه واکنش منفی اضافی در مورد درمان طب سوزنی را مشاهده کردید، باید با متخصص طب سوزنی خود تماس بگیرید.

پرش ماهیچه ای

برخی از بیماران حین انجام طب سوزنی مثلا درناحیه ی ماهیچه چهارسر ران دچار پرش می شوند. ممکن است که این پرش ها در نواحی فرو رفتن سوزن و یا در بخش های دیگر بدن ایجاد شوند. البته دلیل مشخصی برای این پرش ماهیچه ای وجود ندارد. برخی از بیماران به طور غیر ارادی بعد از انجام و یا هنگام طب سوزنی دچار این پرش های ماهیچه ای می شوند.

پرش ماهیچه ای با اسپاسم کامل ماهیچه ای تفاوت دارد اگر حین انجام طب سوزنی و یا بعد از آن دچار اسپاسم حاد ماهیچه ای، به خصوص در ماهیچه های اطراف سوزن ها، شدید، به جای تحمل درد ، مشکل خود را هر چه سریعتر به فرد متخصص طب سوزنی اطلاع دهید. چرا که او قادر به رفع این درد و مشکل خواهد بود.

اختلال در دستگاه ضربان ساز

تحریک الکتریکی سوزنها در طب سنتی میتواند در افرادی که دارای دستگاههای ضربان ساز یا دیگر دستگاههای الکتریکی در بدن خود می باشند دچار مشکل کند.

طب سوزنی در بارداری

زنان باردار قبل از استفاده از طب سوزنی، باید با پزشک خود درباره استفاده از این روش مشورت کنند.

افزایش خونریزی

افرادی که دارای بیماری اختلال در خونریزی می باشند یا دارای خون رقیق هستند ، ممکن است در اثراستفاده از طب سوزنی، خطر خون ریزی در آنها افزایش پیدا کند.