قیمت سکه و طلا کاهش یافت
قیمت سکه و طلا کاهش یافت
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش بهای بالغ بر دو میلیون تومانی قیمت هر قطعه سکه علیرغم افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی طی هفته اخیر، خبر داد.

به گزارش خبربین آنلاین: «نادر بذرافشان» در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، در مجموع ۱۵ دلار افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی را داشتیم؛ اما در بازارهای داخلی روند کاهش چشمگیر قیمت سکه و طلا را شاهد بودیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، تصریح کرد: علیرغم اینکه در بازارهای جهانی شاهد افزایش اونس جهانی طلا بودیم، اما باتوجه به نوسان کاهشی نرخ ارز در بازارهای داخل و همچنین کاهش تقاضا که طی دو هفته اخیر در بازار سکه و طلا دیده شد و در یک هفته اخیر به اوج خود رسید، روند نزولی چشمگیری در قیمت سکه و طلا در بازار شکل گرفت. ضمن اینکه خبرهای سیاسی-اقتصادی همچون آزاد شدن پول‌های ایران سبب شد که تاثیر مثبتی در بازار داخل داشته باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط فعلی بازار و کاهش چشمگیر رخ داده، بازار به ثبات خوبی رسیده است. احتمال اینکه نوسان خاصی در بازار در هفته پیش‌رو داشته باشیم، بسیار کم است؛ نه‌تنها نوسان افزایش قطعا نخواهیم داشت، اما احتمال دارد نوسان کاهشی یک تا سه درصدی را شاهد باشیم که طبیعی است. دیگر نگرانی مردم از بابت تغییرات قابل توجه قیمت‌ها برطرف شده است و می‌توانند معاملات خود را در رابطه با سکه و مصنوعات طلا با خیال راحت انجام دهند.

این مقام صنفی در رابطه با آخرین قیمت معاملاتی سکه و طلا در بازارهای داخلی در پایان هفته و میزان کاهش آن ها نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هفته ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. سکه تمام طرح قدیم نیز با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش بها در پایان هفته به ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

بذرافشان ادامه داد: نیم سکه نیز با کاهش یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، روز گذشته ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ربع سکه با ۸۵۰ هزار تومان کاهش ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشتند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با افت ۳۵۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، در آخرین معاملات هفته شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دادوستد شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۱۰ هزار تومان کاهش قیمت طی یک هفته اخیر، در آخرین معاملات پایانی هفته دو میلیون و ۳۶۴ هزار تومان قیمت خورد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با وضعیت حباب سکه نیز، اظهار کرد: حباب سکه نیز در مجموع این هفته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش داشت. حدودا پنج میلیون تومان از قیمت هر قطعه سکه در معاملات پایانی هفته حباب بوده است. ‌

منبع: ایسنا