قیمت لبنیات ۳۰ درصد افزایش یافت
قیمت لبنیات ۳۰ درصد افزایش یافت
رصد بازار نشان می‌دهد که پس از افزایش قیمت شیرخام در ماه گذشته، قیمت لبنیات، حداقل ۳۰ درصد افزایش داشته‌ است.

به گزارش خبربین آنلاین: ماه گذشته با تصویب ستاد تنظیم بازار، قیمت خرید شیرخام از دامداران از ۱۲ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان افزایش یافت.

حدود یک ماه از افزایش قیمت خرید شیر خام از دامداران می گذرد، رصد بازار نشان می‌دهد، پس از افزایش قیمت شیرخام در ماه گذشته، قیمت محصولات لنبی دست کم ۳۰ درصد افزایش داشته‌ است.

اما به رغم افزایش قیمت محصولات لنبی در بازار، همچنان قیمت مصوب محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی بلاتکلیف است.

این محصولات که شامل، شیر بطری کم‌چرب، شیر کیسه‌ای کم‌چرب، ماست ساده ۲. ۵ کیلویی دبه‌ای و پنیر UF چهارصد گرمی هستند به آن جهت مشمول قیمت‌گذاری می‌شوند که، امکان دسترسی مردم به آن‌ها به عنوان یکی از منابع مهم خوراکی و تأمین سلامت فراهم باشد.

کارشناسان معتقد هستند در حالی که به طور معمول شیرخام ۷۰ درصد از هزینه‌های تولید محصولت لبنی را در بر می‌گیرد عدم اصلاح قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی غیرمنطقی و مشکل ساز است چراکه تولید و عرضه این محصولات را در بازار با چالش جدی مواجه می‌کند. چالشی که می‌تواند سرانه مصرف لبنیات در کشور را بیش از گذشته کاهش دهد.

طبق آمار، ایران هم اکنون کمتر از نصف سرانه جهانی شیر مصرف می‌کند که عدم اصلاح قیمت محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی می‌تواند موجب سقوط ایران به زیر این رتبه شود.

البته کارخانه‌های لبنی در ابتدای ماه جاری، به طور ناگهانی و بدونه تصویب و ابلاغ ستاد تنظیم بازار خود برای افزایش قیمت سایر محصولات لبنی دست به کار شدند. انجمن صنایع لبنی با این عنوان که، بیش از این قادر به حرکت در بلاتکلیفی و تعویق پرداخت نرخ جدید مصوب شیرخام به دامدارای‌ها نیستیم، برای افزایش قیمت محصولات لبنی به اعضا خود چراغ سبز نشان داد.

در واکنش به اقدام انجمن لبنی، «مسعود امراللهی» مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی، اعلام کرد: هرگونه افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی بدون مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار تخلف محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

اما این اظهارات، موجب عقب گرد صنایع لبنی نشد و رصد بازار نشان می‌دهد، میانگین افزایش قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شوند، در بازار تا بیش ۳۰ درصد بوده است.

درخواست برای افزایش ۳۵ درصدی قیمت لبنیات

آنگونه که «محمدرضا بنی طبا» سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران، اعلام کرد: درخواست صنایع لبنی از ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری، حدود ۳۵ درصد است.

وی تصریح کرد: آنالیز ما نشان می‌دهد، محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری یعنی شیر بطری کم‌چرب، شیر کیسه‌ای کم‌چرب، ماست ساده ۲. ۵ کیلویی دبه‌ای و پنیر UF چهارصد گرمی، باید حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کند.

بنی طبا افزود: تنها با افزایش ۳۵ درصدی قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری است که می‌توانیم هزینه‌های تمام شده تولید را پوشش دهیم.

به گفته وی، در صورت عدم موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش ۳۵ درصدی قیمت محصولات لبنی مذکور، دولت برای تداوم تولید باید مابه‌التفاوت قیمت مصوب و قیمت تمام شده تولید را به کارخانه‌های لبنی پرداخت کند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران، گفت: اگر دولت حاضر به پرداخت مابه‌التفاوت نباشد کارخانه‌های لبنی، چاره‌ای جز توقف تولید این چهار محصول را نخواهند داشت.

بنی طبا معتقد است؛ تولید این محصولات با افزایش کمتر از ۳۵ درصدی قیمت زیان سنگین برای کارخانه‌های لبنی را به دنبال خواهد داشت و تدوام تولید را به خطر خواهد انداخت.

وی همچنین خبر داد: احتمالاً امروز یا فردا در جلسه ستاد تنظیم بازار درباره میزان افزایش قیمت ۴ محصول مشمول قیمت‌گذاری دولتی تصمیم‌گیری و اعلام خواهد شد.

منبع: اقتصاد آنلاین