مرحوم مسگری استاد قرآنی که آموزش قرآن به جوانان را به پزشکی ترجیح داد
مرحوم مسگری استاد قرآنی که آموزش قرآن به جوانان را به پزشکی ترجیح داد
مرحوم جواد مسگری از جمله اساتیدی است که به صورت علمی به امر تلاوت قرآن پرداخت و در راه آموزش به جوانان شغل اصلی‌اش پزشکی را در اولویت دوم قرار داد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ جواد مسگری از اساتید و قاریان طراز اول کشورمان شنبه ۴ آذرماه ۱۴۰۲ دعوت حق را لبیک گفت و جامعه قرآنی کشور خصوصاً مشهدی‌ها در سوگش نشستند.

جواد مسگری ۱۰ خرداد ۱۳۵۳ در مشهد مقدس متولد شد، خانواده او اصالتاً اهل شهرستان خوی بودند و پدرش قاری قرآن و شاعر بود که مقطعی از زندگی‌اش را در کربلا گذراند و حدود ۳۰ سال در حرم حضرت عباس(ع) خدمت کرد.

هجرت به مشهد اتفاقی بود که این خانواده را مجاور امام رضا(ع) کرد و جواد هم در مشهد چشم به جهان گشود. سابقه قرآنی پدر و خدمت در حرم امام رئوف سبب شد که فرزندان هم راه پدر را درپیش گیرند اما در این بین جواد که فرزند دهم و کوچک خانواده بود، به جز پدر از برادران هم قرآن آموخت. او به همراه برادر بزرگترش حسین و دیگر برادران در جلسات مختلف شهر مشهد شرکت می‌کرد و خیلی زود به قاری خوشخوانی تبدیل شد. البته او همواره برادرش حسین را یکی از اساتیدش معرفی می‌کرد.

جلسه قرآن مرحوم هروی محلی بود که از ۵ سالگی با برادران در آن حضور پیدا می‌کرد، این جلسه در چهارراه سیلوی مشهد برگزار می‌شد و جوانان و نوجوان آن زمان ذوق و شوق فراوانی برای حضور در آن داشتند، جواد هم از این قائده مستثنی نبود و از آنجایی که استعداد خوبی در یادگیری فنون تلاوت داشت، در همان کودکی با قرائت‌هایش همه را شگفت‌زده می‌کرد.

این علاقه و نبوغ و نیز تشویق دیگران باعث شد در سن نوجوانی و جوانی به صورت تخصصی به تحقیق و مطالعه در مورد قرائت قرآن و موسیقی تلاوت بپردازد. از آنجایی که پدر اعتقادی به شرکت فرزندان در مسابقات قرآن نداشت و به آنها گوشزد می‌کرد که فقط برای رضای خداوند قرآن تلاوت کنند، از این رو وقتش را برای کار علمی در حوزه تلاوت سپری کرد و حاصل پژوهش‌های او تألیف چند کتاب در حوزه علوم و فنون تلاوت بود.

دیری نپایید که جواد مسگری به عنوان استاد موسیقی و علم الحان و از پیشگامان و مبدعین تلفیق هنرهای آوایی فارسی و عربی با الحان موسیقی تلاوت قرآن کریم معروف شد و جوانان زیادی در محضرش می‌آموختند.

او در تحصیل علم و دانش هم بسیار با استعداد و کوشا بود تا جایی که سال ۱۳۷۰ در کنکور رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد و در سال ۱۳۷۷ دکترای پزشکی خود را دریافت و فارق التحصیل شد.

این استاد فقید، سال‌ها در مرکز تربیت مدرس قرآن به تدریس مشغول بود. ایشان جهت تلاوت و تدریس صوت و لحن قرآن به کشورهای متعددی از جمله سوریه، ترکیه، امارات، و… سفر کرد. تخصص ویژه ایشان در صوت و لحن قرآن بود و جامعه قاریان قرآن مشهد از ایشان جهت آموزش قاریان ممتاز در کلاس‌هایی با عنوان جلسات ارتقای نخبگان قاری بهره برد. همین امر باعث پیشرفت فوق‌العاده بسیاری از قاریان ممتاز جوان دهه هشتاد و نود شد و بسیاری از قاریان بین‌المللی امروز از شاگردان مرحوم جواد مسگری هستند.

مرحوم مسگری نتایج تحقیقات و پژوهش‌هایش در حوزه تلاوت را با همکاری حاج محمدحسین دهقانی در قالب چند عنوان کتاب به رشته تحریر درآورد و این آثار توسط انتشارات جامعه قاریان مشهد چاپ و منتشر شد.

در کتاب نغمه وحی ۱ ضمن ارائه تعاریف پایه در مبحث صوت‌شناسی و موسیقی، به معرفی اندام‌های تولید صدا، ویژگی‌های مهم صدای انسان و مبانی موسیقایی قرائت قرآن پرداخته شده است. در کتاب نغمه وحی ۲ ضمن اشاره‌ای مختصر به تاریخ موسیقی عرب و منشاً ظهور آن، به بیان مقام‌های موسیقی در قرائت پرداخته‌ است. این کتاب دارای سه فصل می‌باشد که فصل اول به اصول و مبانی صوت و لحن عرب اختصاص دارد و فصل دوم به ترتیب به مقام‌هایی که اصل آنها دارای ربع پرده و بدون ربع پرده است، اشاره دارد و آلبوم آموزشی نوا که سبک و الحان استاد شحات محمد انور را بررسی می‌کند.

از دیگر فعالیت‌های قرآنی این مرحوم همراهی با گروه تواشیح و همخوانی ثامن الائمه (ع) به همراه چند نفر دیگر از اعضای جامعه قاریان است. آوازه این گروه خیلی زود در کشور پیچید و حتی از مرزها فراتر رفت و آنها در سفری به ترکیه در شبهای ماه مبارک رمضان در شبکه ۷ ترکیه به صورت زنده به اجرای برنامه پرداختند.

مرحوم مسگری به همراه این گروه تواشیح به کشورهای دیگری چون سودان، آفریقای جنوبی و… اعزام شد.

فعالیت‌های مرحوم مسگری به تلاوت قرآن و پزشکی ختم نمی‌شد و وی به هنر خوشنویسی هم علاقه فراوانی داشت و در این زمینه هم ۶ دوره در زمره خوشنویسان برتر کشور در خط شکسته نستعلیق قرار گرفت.

دکتر جواد مسگری سرانجام ۴ آذرماه ۱۴۰۲ در سن ۴۹ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.