هدیه رهبر انقلاب به ناشری با بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب
هدیه رهبر انقلاب به ناشری با بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب
آیین بزرگداشت پیشکسوت نشر حاج «احمد عطایی» برگزار شد و رهبر انقلاب به خاطر همت و تلاش مومنانه در نشر کتاب یک جلد قرآن کریم به وی اهدا کردند

به گزارش خبربین آنلاین؛ آیین بزرگداشت پیشکسوت نشر حاج «احمد عطایی» صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، علی رمضانی مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، مهدی رمضانی دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از ناشران و اهالی کتاب و اندیشه در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران برگزار شد.

قدرولایت برای قدرشناسی مقام ولایت تأسیس شد

میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم ضمن ابراز خرسندی و تشکر از حضور فعالان حوزه کتاب، نشر و مدیران فرهنگی و پیشکسوتان گفت: این جلسه برای تجلیل و تقدیر از یک عزیز مجاهد و یک عنصری که تمام قد در خدمت انقلاب است برگزار می‌شود. پیام این جلسه، تجلیل از ارزش‌هایی است که برادر بزرگوار ما، واجد آن ویژگی‌ها بودند و هستند. در طول سال‌هایی که خداوند به بنده نعمت زندگی عطا کرده و توانسته‌ام در محیط‌های فرهنگی حضور داشته باشم، از همان ابتدای دوران نوجوانی مخاطب آثار همسنگران خوب و مخلص و گمنام آقای عطایی بودیم و هستیم.

وی درادامه بیان کرد: در طول این سال‌ها اولین پاتوق‌ ما در کنار حسینیه امام خمینی(ره) در روضه‌هایی که برپا می‌شد، انتشارات قدرولایت و استفاده از کتاب‌هایی است که درباره قرآن نوشته و منتشر شده بود. ما از زحمات و تلاش‌ها و ثمرات وجودی این نشر که در مسیر ولایت و برای قدرشناسی از نعمت ولایت تاسیس شده بود، استفاده کردیم.

میثم نیلی با اشاره به ویژگی‌های این مراسم تجلیل اظهار داشت: آقای عطایی به اقتضای فرمان مقام ولایت در موضوع تهاجم فرهنگی به میدان آمدند و این مسیر را آغاز کردند. ویژگی دیگر آقای عطایی، انقلابی بودن شخص ایشان و همسنگرانشان است. تلاش‌های ایشان به عنوان ناشر آثار انقلابی و حامی نویسندگان انقلابی، ستودنی و تقدیر لازم است. نکته قابل بیان دیگر در زمینه شخصیت این نشر و ناشر عزیز، به‌موقع عمل کردن و شناخت درست مسائل است. ایشان با موضوعات به صورت کلی برخورد نمی‌کند و آنچه نیاز جامعه است را سریع واکنش و پاسخ می‌دهد این اتفاق در حوزه پژوهشی کار دشواری است.

آیت الله خوشوقت فرمود قدر آقای عطایی را بدانید

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، اتصال به عالم ربانی و حرکت در صراط مستقیم انقلاب و دوری از مجموعه‌های دارای اعوجاج و انحراف فکری را از ویژگی‌های این نشر دانست و خاطرنشان کرد: آقای عطایی، همیشه در مسیر انقلاب و امامین انقلاب در حرکت بوده‌اند. البته یک ویژگی دیگری که در شخص ایشان وجود دارد، اخلاص و گمنامی و استقامتی است که ایشان و رفقا و همکارانشان در این سال‌ها با مرارت‌هایی که کشیدند، دوام آوردند و محکم ایستادند و مشکلات را به سختی پشت سر گذاشتند و امروزه قدرتمندتر از دیروز هستند.

میثم نیلی در ادامه افزود: توجه انتشارات قدرولایت، به موضوع تاریخ معاصر و تاریخ انقلاب اسلامی بیشتر بوده است. اگرچه مخاطب این نشر، نسل دانشجو و طلبه محسوب می‌شد؛ اما در این سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به حوزه کودک و نوجوان شده است و معارف تاریخی و بصیرت بخش و قرآنی به زبان کودک و نوجوان در حال ارائه بوده و به زیبایی و هنر درحال عرضه شدن است که این موضوع ارزشمندی است که در کارها دیده می‌شود. حرکت این نشر به سمت ادبیات، رمان و … قابل تقدیر است.

نیلی در پایان سخنان خود یادی از مرحوم آیت الله خوشوقت کرد و گفت: از استاد گرانقدر آقای عطایی، حضرت آیت‌الله خوشوقت یاد می‌کنم که همیشه هدایت‌گر و جهت دهنده و انگیزه‌بخش حرکت فرهنگی در نشر بودند. به خاطر دارم که چندین مرتبه ایشان درباره آقای عطایی صحبت می‌کردند و می‌گفتند که قدر ایشان را بدانید. امیدواریم که با این جلسه اندکی در این جهت حرکت کرده باشیم.

احمد عطایی قدرِ ولایت‌فقیه را دانسته است

محمدحسین صفارهرندی عضو تشخیص مصلحت نظام در این مراسم سخنان خود را با گرامیداشت هفته کتاب آغاز ‌کرد و گفت: اگرچه آقای عطایی از ما خواستند که درباره ایشان حرف نزنیم، اما وقتی از آثاری که به اسم قدرولایت پیش روی ما هست و به دست ما رسیده حرف می‌زنیم، به ایشان منتهی می‌شود. احمد عطایی قدرِ ولایت‌فقیه را دانسته و آثار ایشان را با این موضوع از او می‌بینیم.

‌صفار هرندی با اشاره به آیه «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لایَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللّهَ» اظهار داشت: امروزه ثابت شده که دفاع کردن از حق و ابلاغ رسالت موانعی دارد. افرادی که فکر می‌کنند هدایت به سمت جهنم جز حقوق طبیعی بشر است، مدعی هستند که هدایت مردم به سمت بهشت اجبار و زور است و باید جلوی آن را گرفت. کاری که آقای عطایی و دوستانشان آغاز کردند به این معنا نبود که ابتدا نشری را راه‌اندازی کنند و بعد به آن جهت بدهند بلکه ایشان می‌خواستند کاری را در راستای احیای امر الهی که بخش عمده آن در پرتو آگاهی بخشی اتفاق می‌افتد، انجام بدهند. ایشان از این نیت به این نتیجه رسیدند که باید کتاب، تحویل جامعه بدهد و برای بهتر عمل کردن به آن باید یک انتشارات داشته باشند. ناشر بودن برای ایشان یک تعهد ابتدایی است.

عضو تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: شروع کار ایشان به زمانی برمی‌گردد که حضرت آقا، پرچم مقابله با تهاجم فرهنگی را بلند کردند و هجوم به سمت ایمان مردم در قالب آثار فرهنگی شروع شده بود. افرادی همچون آقای عطایی که در این راه قدم برمی‌دارند، باید صاحب دو ویژگی صبر و یقین باشند که اگر این دو ویژگی را نداشته باشند، ممکن است با وجود شروعی خوب، در میانه راه کم بیاورند.  به‌جز سرمایه صبر و یقین نمی‌توان مسیر حق را دنبال کرد چرا که این دو گوهر در وجود شخصیت‌ها و انسان‌هایی است که شاهد و اسوه‌هایی برای دیگران خواهند شد.

محمدحسین صفارهرندی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از از برگزارکنندگان این مراسم که موجب شدند تا از همت بلند آقای عطایی و همراهانشان در موسسه قدرولایت که کارهای شایسته‌ای به لحاظ مضامین و تعدد تولید کردند، تقدیر شود بیان کرد: مجموعه خدمت‌های این نشر ستودنی است؛ چاپ ۸۰۰ عنوان کتاب و ۱۰۰۰ عنوان تجدید چاپ به این معناست که این کتاب‌ها جایی در میان مخاطب خود باز کرده و گره‌هایی را گشوده‌ است.

قدرولایت شبیه مواکب غذای روح انسان را تأمین می‌کند

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که با ابراز رضایت از حضور در مسیر تجلیل از راه و روش موسسه فرهنگی قدرولایت و پرچم‌دار این موسسه گفت: بنده هم از سال‌های قبل، شاگرد و مخاطب آثار این موسسه بودم و از فرمایش ایشان بهره‌مند بودیم و در دوره‌ای که مسئولیت‌ برعهده داریم، توفیق داریم هرازگاهی در خدمتشان باشیم. ایشان لطف می‌کنند و در مسائل مختلف فرهنگی فرصت می‌گذارند، پیشنهاد می‌دهند و پیگیری می‌کنند؛ از این جهت ایشان یک نمونه مثال زدنی هستند.

وی مهم‌ترین ویژگی شخصیت آقای عطایی را اطاعت دانست و افزود: اگرچه اطاعت، در ظاهر به معنای اجبار و فرمانبری است، اما در واقع از ریشه پذیرش از روی رغبت و خضوع می‌باشد. آنچه مومنان در دین عمل می‌کنند نیز عمل از روی رغبت و پذیرش است و نه از روی اجبار. خداوند، نعمت اطاعت را پس از رسالت قرار داده است به این معنا که خداوند هیچ رسولی را نفرستاده مگر اینکه نعمت اطاعت را به او داده تا دیگران از او پیروی کنند و نسبت به پیام و رسالتش پذیرش داشته باشند که این ویژگی بسیار مهم، در شخصیت آقای عطایی، بسیار بارز است. ایشان زمانی که احساس می‌کند وظیفه‌ای دارد و باید اقدام کند، از روی رغبت و اختیار به صورت فرمان‌بردار در آن مسیر پیشتاز و پرچم‌دار می‌شود. این ویژگی موجب شده تا توجه و عمل به کار فرهنگی در این دوره اهمیت پیدا کند. در دوره‌ای که اطاعت از ولی به معنای اقدام و عمل کوثر فرهنگی است که موسسه قدرولایت بنا نهاده شد و آثار ارزشمندی را تولید کرد.

یاسر احمدوند کتاب را غذای روح برشمرد و گفت: گاهی محصولات فرهنگی به منزله غذای روح تشبیه می‌شود. از این رو ما موسسه‌های انتشاراتی زیادی را داریم که غذای روح را آماده می‌کنند و عمل آن‌ها شبیه به یک رستوران است؛ اما برخی از این انتشارات‌ها، شبیه موکب عمل می‌کنند، غذای روح را فراهم می‌کنند اما نه برای فروش و کار اقتصادی بلکه برای تقویت جان زائران در مسیر رشد و حرکت. موسسه فرهنگی قدرولایت، سعی می‌کند محصول فرهنگی و غذای روح زائر و پویندهٔ مسیر انقلاب را به اقتضای شرایط مختلف و نیاز مخاطب تدارک و فراهم کند. بنده به نوبه خودم از آقای عطایی و مجموعه دوستان پرتلاش و مخلص و گمنام ایشان، آرزوی توفیق و اثربخشی بیشتر در اثر‌هایشان را آرزومندیم و ان‌شاءالله بتوانیم ما نیز در کنار این بزرگواران خدمت‌گزار باشیم و وظایفمان را انجام دهیم.

هدیه رهبر انقلاب به حاج احمد عطایی

در ادامه مراسم قرآنی که رهبر انقلاب به عنوان هدیه برای مدیر انتشارات قدرولایت ارسال شده بود توسط آقای قندهاری مدیر انتشارات انقلاب اسلامی به احمد عطایی تقدیم شد. رهبر انقلاب در حاشیه این قرآن مرقوم کرده‌اند:

بسم الله الرحمن الرحیم

اهدا به مناسبت همت و تلاش مومنانه در نشر کتاب.

سیدعلی حسینی خامنه‌ای


حاج احمد عطایی

دعا کنید بتوانم مسیر را با قوت ادامه دهم

در پایان مراسم نیز احمد عطایی مدیر انتشارات قدرولایت ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برپایی این مراسم گفت: بنده خودم را قابل این توصیفات و آن‌چه در این مراسم مطرح شد، نمی‌دانم. از حاضرین در این جلسه که با حضور خود این حرکت فرهنگی را تقویت کرده‌اند، صمیمانه تشکر می‌کنم. از مجمع ناشران انقلاب اسلامی که بنیان‌گذار این حرکت فرهنگی است، تشکر می‌کنم. اگرچه با برگزاری این مراسم، بار ما سنگین‌تر شد، اما دعای خیر کنید تا بتوانیم این بار را تحمل کنیم و مسیر را با قوت و جهت‌گیری بهتر ادامه دهیم و آثار را تقویت کنیم و موفق شویم در خدمت ارزش‌های انقلاب اسلامی باشیم.

وی اظهار داشت: بنده وظیفه خود می‌دانم از همکارانم در مجموعه «موسسه قدرولایت» تشکر کنم. موسسه مدیون تلاش‌های شبانه‌روزی این برادران و همسران آن‌هاست. این عزیزان به معنای واقعی ایثار و صبوری کرده‌اند. بنده به آن‌ها افتخار می‌کنم و هرچه در این مراسم مطرح شد برای این برادران است. این مجموعه باهم همدل و همراه بودند و سختی های بسیاری را تحمل کرده‌اند.

احمد عطایی متولد مردادماه سال ۱۳۲۶ است و موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت را در سال ۷۲ تأسیس کرد و تا امروز بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب، به شمارگان بیش از ۶ میلیون نسخه چاپ و توزیع کرده است.