واحد‌های کوچک متراژ با شعار جوانی جمعیت سازگاری ندارد/ حضور پیمانکاران چینی نیازمند کار کارشناسی است
واحد‌های کوچک متراژ با شعار جوانی جمعیت سازگاری ندارد/ حضور پیمانکاران چینی نیازمند کار کارشناسی است
از ورود چین به بخش مسکن ایران خوشحالیم رییس هیات مدیره انجمن ساختمان گفت: حضور پیمان‌کاران چینی در ایران نیازمند نظرات کارشناسی است و واحد‌های مسکونی کوچک متراژ مانع توسعه قانون جوانی جمعیت خواهد بود.

به گزارش خبربین آنلاین: پژمان جوزی رییس هیات مدیره انجمن صنعت ساختمان تهران امروز سه شنبه ۱۵ اسفند در نشست خبری گفت: صنعت ساختمان نقش بی‌بدیلی در اشتغال و تولید ناخالص داخلی دارد و به شکوفایی اقتصادی منجر می‌شود لذا دولت‌ها باید صدای این صنعت را بشنوند و با آغوش باز پذیرای رفع مشکلات آن‌ها باشند.

جوزی با اشاره به انتشار خبرهایی مبنی بر حضور چینی ها در کشور برای سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان افزود: صنعت ساختمان و هیأت مؤسس انجمن قطعاً موافق ورود تکنولوژی و سرمایه خارجی به کشور هستیم اما در خصوص حضور پیمانکاران خارجی در کشور نیازمند نظرات کارشناسی است.

وی ادامه داد: بخش مسکن به دومین صنعت کشور‌های نفت‌خیز تبدیل شده است و در صورت تزریق منابع مالی و ارز و ورود تکنولوژی ساخت به ایران توسط کشور چین خوشحال می‌شویم و آمادگی همکاری با آن‌ها را داریم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنعت ساختمان تهران تاکید کرد:  درخصوص تزریق منابع مالی و ارز به کشور توسط کشور چین خوشحالیم و می‌توانیم در این زمینه به آن‌ها متصل شویم، اما اینکه پیمانکار چینی و افراد چینی در این کشور مشغول کار شوند نیازمند کارشناسی است. به هر حال با ورود تکنولوژی ساخت و ساز توسط چین به ایران کاملا موافقیم.

جوزی با اشاره به صحبت درباره ساخت مسکن با متراژ پایین گفت: طی ماه‌های گذشته خبری مبنی بر ساخت واحد‌های ۲۰ الی ۳۵ متری پخش شد اما قطعاً چنین متراژی با توجه به شعار جوانی جمعیت تطابق ندارد و ساخت و عرضه این واحد‌های مسکونی در بازار مسکن موجب می‌شود تا خانوار علاقه‌ای به توسعه افراد خانواده نداشته باشد و سیاست ما قطعاً چنین متراژی نخواهد بود.

رئیس انجمن صنعت ساختمان با بیان اینکه “باید کار به سازندگان بزرگ سپرده شود” گفت: به صورت رایگان می‌توانیم بهترین مشاور دولت و وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن، واردات فناوری‌های نوین، ایمن سازی و ارزان سازی باشیم.

وی افزود: امروزه صنعت ساختمان در ایران و جهان، پرچمدار صنایع جهان با قدمت هزاران سال است. این صنعت در کشور‌های نفت‌خیز دومین صنعت پیشران اقتصاد و نخستین صنعت در اشتغال است. به همین دلیل برخی کشور‌های منطقه سعی دارند صنعت ساختمان را به صنعت اول در اقتصاد کشورشان تبدیل کنند.

سهم ۵ درصدی بخش مسکن در تولید ناخالص داخلی

جوزی با بیان اینکه به مدد فناوری‌های نوین همچون پرینتر‌های سه‌بعدی و صنعتی‌سازی، بخش مسکن مدام در حال پیشرفت است گفت: بخش ساختمان به طور مستقیم حدود پنج درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر گرفته و هر زمان این بخش راه افتاده شاهد رونق اقتصادی بوده‌ایم. اگر به این حوزه توجه نشود، هم خود و هم بخش‌های وابسته را به رکود می‌کشاند.

وی درباره راهکار‌های کاهش قیمت مسکن گفت: دولت باید راهکار‌های خرید مسکن را تسهیل کند و این راه پرسنگلاخ را هموار کند. با توجه به سیاست افزایش جمعیت، دولت باید بخش خصوصی را کنار خود ببیند. بخش خصوصی این آمادگی را دارد که بدون هیچگونه درخواست تسهیلات یا دریافت زمین دولتی در طرح نهضت ملی مسکن با دولت همکاری کند.

باید به دنبال صنعتی‌سازی، ارزان‌سازی و مسکن اجتماعی همانند آنچه کشور‌های توسعه یافته انجام داده‌اند باشیم. قیمت مسکن اساسی الگوی جهانی دارد و قطعا با نرخ‌هایی ساخته شود که بتوان به صورت آبرومند در آن زندگی کرد.

جوزی در پاسخ به سؤالی درباره ساخت مسکن های بی کیفیت گفت: شعار انجمن ساخت مسکن با کیفیت است و این آمادگی را داریم که در نهضت ملی مسکن هم وارد شویم با همین اصل کار می‌کنیم. ما معتقدیم خانه ای که به راحتی خراب می‌شود اصلا نباید ساخته شود.