ورود ۱۰۰۰ اتوبوس برقی به کشور تا ۲ ماه آینده
ورود ۱۰۰۰ اتوبوس برقی به کشور تا ۲ ماه آینده
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از ورود ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی تا 2 ماه آینده به کشور خبر داد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه اولین نشست هم‌اندیشی مدیریت و پیشگیری قاچاق گونه‌های حیات وحش اظهارداشت: امروز اولین نشست تخصصی درباره پیشگیری از قاچاق حیات وحش با حضور سه دستگاه اصلی، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

وی افزود: خلاء قانونی در این زمینه بسیار محسوس است و اقدام‌های لازم باید در قالب لوایح انجام گیرد همچنین ارزش گذاری گونه‌های حیات وحش در چرخه حیات و زندگی بسیار حائز اهمیت است.

سلاجقه با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های پهپادی و دانش بنیان جهت افزایش نظارت بر محیط زیست گفت: پهنه محیط زیست در کشور بسیار گسترده است و نمی‌توان تنها از طریق محیط‌بان‌ها از محیط زیست و حیات وحش کشور محافظت کرد.

وی با اعلام اینکه به زودی همه یگان‌های محیط زیست و پایگاه‌ها مجهز به بی‌سیم دیجیتال خواهند شد، گفت: قاچاقچیان و متخلفینی که در حوزه حیات وحش هستند از این به بعد به شدت احساس ناامنی خواهند کرد. اکنون همدلی و همیاری خوبی میان دستگاه‌ها انجام گرفته و اگر مشکلات قانونی هم مرتفع شود مطمئنیم محیط زیست کشور که اکنون در معرض خطر است به شدت مورد محافظت قرار خواهد گرفت.

سلاجقه گفت: وقتی شرایط اقتصادی به نوعی دچار مشکل باشد فشار به حیات وحش افزایش می‌یابد. باید در بسیاری از مناطق به ویژه نقاط مرزی به امرار معاش‌های اصلی و بومی مردم توجه شود و در واقع به کار جایگزین توجه کرد. مطمئنیم اگر فرهنگ سازی در حوزه نگهداری از حیات وحش افزایش یابد اقدامات خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: در مورد کاپ ۲۸ دستورهایی مستمر مد نظر قرار دارد مواضع خود را قبلاً اعلام کرده‌ایم و کشورهای توسعه یافته زیست جهان را تخریب کرده‌اند و باید تاوان آن را بپردازند. منابع آب، خاک و هوای کشورها تحت تأثیر فعالیت کشورهای توسعه یافته قرار گرفته و تخریب شده و آنها باید در این زمینه تاوان بپردازند.

سلاجقه گفت: حتماً کشورهای توسعه یافته بدانند مساله تحریم‌ها موانعی در برابر حفاظت محیط زیست است که باید برطرف شود تا همگرایی اصلی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان اقدام عاجلی برای مقابله با آلودگی هوا انجام داد گفت: خوشبختانه امسال با روند کنونی به نظر می‌رود به سمت خوبی پیش رویم و کیفیت هوا بهبود یابد و طی چند روز آینده هزار دستگاه اتوبوس برقی در تهران خواهیم داشت شهرداری تهران با کشور مختلف قرارداد بسته و ظرفیت‌های خوبی در حال استفاده است. شهرداری‌ها و وزارت صمت اقدامات خوبی در تهران و کلان شهرهای دیگر مانند اصفهان انجام داده‌اند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جابجایی پالایشگاه منتظری اصفهان مد نظر قرار گرفته است و اراضی مناسبی به آنها داده شده تا از اصفهان خارج شود.

بودجه محیط زیست پاسخگوی حجم کار این دستگاه نیست

سلاجقه در نشست هم اندیشی مدیریت و پیشگیری گونه‌های حیات وحش نیز گفت: ۱۲ تا ۱۷ صدم درصد بودجه کشور مربوط به محیط زیست است این در حالیست که این سازمان مسؤولیت‌های متنوعی مانند حفاظت از  تنوع زیستی کشور را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰۰ نفر در یگان حفاظت محیط زیست مشغول به کار هستند، اظهار کرد: دولت سیزدهم به فراهم سازی تجهیزات برای محیط بانان توجه و سعی کرده است از حداکثر ظرفیت‌ها در این جهت استفاده کنیم. با این حال این مقدار ناچیز است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف با سازمان محیط زیست گفت: فرماندهی انتظامی و دستگاه قضا در کنار ما قرار دارند و هر جا ورود کردیم این دستگاه‌ها آماده همکاری بوده‌اند. اگرچه با ضعف‌های قانونی مواجه هستیم. بنابراین لازم است بخش حقوقی سازمان محیط زیست به همراه معاونت محیط زیست طبیعی، لوایح لازم را آماده کند.

سلاجقه در ادامه اظهار کرد: تغییرات اقلیمی موجب کاهش طعمه حیات وحش و نزدیک شدت آن‌ها به زیستگاه‌های انسانی شده است که از جمله تاثیرات منفی این وضعیت می‌توان به شیوع بیماری‌هایی مانند طاعون نشخوارکنندگان کوچک اشاره کرد.

وی اضافه کرد: این شرایط موجب ایجاد خسارت‌هایی به جوامع محلی شده است. بنابراین صندوق ملی محیط زیست و بیمه محصولات کشاورزی در جهت پرداخت خسارت ناشی از حیات وحش تلاش می‌کنند.

سلاجقه در پایان با اشاره به تمایل کشورهای حاشیه خلیج فارس برای استفاده از برخی از گونه‌های جانوری ایران مانند شاهین اظهار کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس علاقه دارند که در این زمینه سرمایه گذاری کنند و ما باید از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کنیم.