پیش بینی بورس فردا ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
پیش بینی بورس فردا ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با کاهش بیش از ۴.۵ درصدی نماگرهای خود مواجه شد؛ بورس فردا (شنبه 27 خرداد) چگونه خواهد بود؟!

به گزارش خبربین آنلاین: بورس تهران در سه روز ابتدایی هفته گذشته به دلیل ریزش دلار بازار آزاد شرایط سختی را پشت سر گذاشت اما در روزهای پایانی توانست معاملات بهتری را سپری کند به طوری که در نهایت نماگرهای تالار شیشه‌ای حدود ۴.۵ درصد از ارتفاع خود را از دست دادند. بازار سهام در آخرین روز کاری هفته گذشته روندی صعودی به خود گرفت و توانست بخشی از افت‌ روزهای گذشته را جبران کند به طوری که شاخص کل بورس با یک افزایش ۱.۲۵ درصدی همراه شد و در محدوده ۲.۱۸۲ میلیون واحدی قرار گرفت و از سمت دیگر شاخص هم‌وزن که روز بهتری را سپری می‌کرد، رشد ۱.۵ درصدی را به ثبت رساند. ارزش معاملات خرد سهام اما مدتی است که در شرایط مناسبی قرار ندارد و به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از فعالان بورس تهران در انتظار مشخص شدن بهتر شرایط در سطح سیاسی کشور هستند تا با ایجاد ثبات به فعالیت خود ادامه دهند به طوری که ارزش معاملات در روز چهارشنبه عدد ۷۵۶۷ میلیارد تومان را ثبت کرد و البته پس از چهار روز متوالی خروج پول، شاهد ورود اندک ۱۱۴ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

روند نزولی نرخ دلار در بازار آزاد به دلیل خبرها و اظهارنظرهای متفاوتی که در رابطه با مباحث توافق هسته‌ای در هفته گذشته منتشر شد، نوسانات زیادی را در بازارهای مختلف ایجاد کرد و باعث شد شاهد افت‌های شدید در ابتدای هفته و برگشتی نسبی در روزهای پایانی باشیم. با این حال به نظر می‌رسد که این وضعیت همچنان به صورت کامل پایان نیافته باشد و در هفته پیش رو نیز احتمال تکرار چنین اتفاقاتی دور از ذهن نیست. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به روند تکنیکالی شاخص کل بورس، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

مسیر بورس با نوسان دلار

اگر چه بخشی از فعالان و کارشناسان بازار سهام اعتقاد دارند که بورس تهران توجهی به دلار بازار آزاد ندارد و مسیر خود را با دلار مرکز مبادله مشخص می‌کند، مسیر بورس تهران در هفته‌ای که سپری شد نشان داد، دلار فردوسی برای بورس تهران از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند تاثیر زیادی بر روند آن بگذارد. کاهش نرخ اسکناس آمریکایی در ابتدای هفته و کاهش آن از بالای کانال ۵۰ هزار تومان تا زیر مرز ۴۷ هزار تومان باعث شد که بازار سرمایه کاهش‌های روزانه نسبتا سنگینی را تجربه کند و فارغ از گروه‌های دلاری و ریالی، تمامی صنایع را یک دست سرخ پوش کند و در ادامه نیز با برگشت دوباره آن به مرز ۵۰ هزار تومان، شاهد بازگشت رنگ سبز به معاملات اکثر گروه‌ها بودیم.

بخشی از کارشناسان این ادعا را مطرح می‌کنند که بورس تهران پس از روند صعودی و نزولی قدرتمندی که از ابتدای اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت سال جاری تجربه کرد، اکنون در محدوده‌ای نزدیک به میانگین ارزندگی خود قرار دارد و همین موضوع باعث شده است تا نگاه خود را به نرخ دلار بدوزد و با توجه به نوسانات آن حرکت کند. از آنجا همواره بخشی از مسیر بورس به واسطه انتظارات تورمی بوده و بخش دیگر آن به رشد اقتصادی توجه می‌کند، دلایل متعددی می‌تواند بر صعود و نزول و شدت آن اثرگذار باشد. بنابراین با توجه به این که همچنان نمی‌توان چشم‌انداز مثبت قدرتمندی برای وضعیت اقتصادی کشور و همچنین تحول چشمگیر در شرایط عملیاتی و سودآوری شرکت‌ها متصور بود، به نظر می‌رسد که نقش دلار بازار آزاد در این وضعیت بیشتر از قبل باشد.

طی دو روز گذشته نیز بار دیگر شاهد خبرهای ضد و نقیضی حول مباحث توافق هسته‌ای بین ایران و غرب بوده‌ایم و همچنان خبرهایی در رابطه با یک توافق مطرح می‌شود و از سمت دیگر نیز کشورها بحث توافق موقت را با قدرت تکذیب می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که دلار فردوسی نوسانی رفتار کند. از این رو باید در بورس روزهای آینده نیز این موضوع را در نظر داشت که احتمالا انتشار هرگونه خبری که باعث تغییر قیمت در دلار باشد، می‌تواند روند بازار سهام را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص بورس

درباره روند تکنیکالی شاخص کل بورس و حرکت در یک روند نزولی تاکنون بارها صحبت کرده‌ایم و این نمودار هنوز مسیر نزولی خود را به پایان نرسانده است و همچنان هدف شاخص بورس محدوده ۲.۱ میلیون واحدی است. با این حال اما اگر بخواهیم به صورت یک روزه به آن نگاهی بیاندازیم، می‌توان انتظار روز مثبتی داشت. از آنجا که کندل‌های شاخص بورس به کف بولینگرباند برخورد کرده و به آن واکنش مثبت داده‌اند، می‌توان انتظار داشت برگشتی را تا محدوده ۲.۲۵ میلیون واحدی داشته باشد که به عنوان پولبک به حمایت شکسته شده قلمداد می‌شود.

پیش بینی بورس فردا شنبه

با توجه به روند تکنیکالی شاخص کل بورس می‌توان اینگونه قلمداد کرد که در صورت پایداری در شرایط موجود و عدم کاهش شدید نرخ دلار، بورس فردا می‌تواند روز سبزی را به ثمر برساند اما اگر شاهد انتشار هر گونه خبری در راستای کاهش نرخ دلار و یا خبرهایی منفی برای صنایع و شرکت‌های بازار سرمایه (برای مثال لغو شدن قطعی عرضه خودرو در بورس کالا) باشیم، احتمال ایجاد روند کاهشی وجود دارد.

منبع: فردای اقتصاد