کرایه کشتی‌ها در مسیر دریای سرخ سر به فلک کشید
کرایه کشتی‌ها در مسیر دریای سرخ سر به فلک کشید
بنابر اعلام رویترز هزینه کشتی‌هایی که مسیر آسیا و اروپا را از طریق دریای سرخ طی می کنند، به علت ناآرامی در این منطقه به شدت بالا رفته است.

به گزارش خبربین آنلاین، بنابر اعلام رویترز «کرایه کشتی‌ها از مقصد آسیا به شمال اروپا به دو برابر افزایش یافته» از کانتینرهای ۴۰ فوتی ۴ هزار دلار کرایه دریافت می‌کنند، کرایه آسیا به مدیترانه هم به رقم ۵۱۷۵ دلار رسیده حتی قیمت های بیش از ۶۰۰۰ دلار هم می‌گیرند که معادل ۷۵ بشکه نفت با قیمت ۸۰ دلار است.

مجاهدان یمنی‌ در حمایت از حماس به کشتی‌هایی که از مسیر دریای سرخ از اسرائیل و یا به مقصد آنجا حرکت می‌کنند، حمله می‌کنند و اینها ترس و رعبی برای ملوانان ایجاد کرده و مسیر خود را تغییر می‌دهند، جنگ بین حماس و اسرائیل بیش از دو ماه پیش آغاز شد.

راشاتودی هم نوشته است؛‌کشتی ها مجبور می شوند مسیر خود را به جای کانال سوئز به سمت آفریقا منحرف کنند که ۲۰ روز طولانی می‌شود، گفته می شود که مسیرهای به سمت شمال آمریکا کمتر تحت تاثیر افزایش قیمت ها قرار گفته اند کرایه کشتی از آسیا به سواحل شرق آمریکا با رشد ۵۵ درصد به ۳۹۰۰ دلار برای هر کانتینر ۴۰ فوتی رسیده است و کرایه به مقصد سواحل غرب با ۶۳ درصد رشد به رقم ۲۷۰۰ دلار افزایش یافته است.

رسانه‌ها امروز از افزایش قیمت جهانی نفت و قیمت مواد غذایی در انگلیس و آلمان خبر دادند.