کمبود دارو صدای مردم را در آورده است
کمبود دارو صدای مردم را در آورده است
نماینده مردم نوشهر در مجلس، گفت: متأسفانه کمبود دارو امروز در کف جامعه به شدت مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

به گزارش خبربین آنلاین: در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۹ خردادماه) مجلس شورای اسلامی سومین گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در دو حوزه واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی و مدیریت بازار دارویی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قصه پرغصه دارو و تجهیزات پزشکی ادامه دارد

«حسینعلی شهریاری» در این مورد، گفت: قصه پرغصه دارو و تجهیزات پزشکی کماکان ادامه دارد و متأسفانه نگرانی‌ها را برای مجلس شورای اسلامی و نمایندگان و مردم افزایش داده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما باید تأمین و تخصیص به موقع منابع لازم را برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم، کاهش زمان تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و انتقال آن توسط کارگزار اهمیت دارد. لازم به ذکر است در سال جاری از یک میلیارد و ۶۱ میلیون دلار ارز تخصیصی فقط ۶۰ میلیون دلار آن منجر به صدور حواله شده است که معنای آن است که کمتر از ۱۰ درصد تخصیص پیدا کرده است که رئیس سازمان غذا و دارو از طریق رئیس بانک مرکزی باید پیگیر این موضوع باشد که چطور می‌شود تخصیص‌های دیگر انجام شود.

وی افزود: پرداخت مطالبات مراکز درمانی و شرکت‌های پخش در اسرع وقت باید انجام شود که این عدد نزدیک به ۴۰ همت است و متأسفانه این مشکل هنوز به قوت خود باقی مانده است.

با کمبود بیش از ۲۰۰ قلم دارو مواجه هستیم

در ادامه جلسه، «علی بابایی کارنامی» در این زمینه، گفت: با کمبود بیش از ۲۰۰ قلم دارو در کشور مواجه هستیم. همه ناکارآمدی طرح دارویار را می‌پذیرند و شرکت‌های دارویی از وضعیت موجود ناراضی هستند. واردات داروهای خارجی را با هدف حمایت از تولید داخل ممنوع کردیم، این در حالی است که بهای تمام شده دارو در کشور مدیریت نشده است.

وی تاکید کرد: باید مشکلات داروسازان با تدبیر حل شود. عدم تخصیص تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های تولیدکننده مشکلاتی برای آن‌ها فراهم کرده است. بالا بودن حقوق گمرکی معضلی در این حوزه است و نمی‌توانیم حقوق گمرکی را بالا ببریم و انتظار داشته باشیم دارو ارزان به دست مردم برسد.

بابایی کارنامی با اشاره به کمبود داروهای پیوند، هموفیلی و بیماری‌های خاص، تصریح کرد: باید صادقانه مشکلات را با مردم در میان بگذاریم، ما صدای مردم هستیم و نمی‌توانیم با آن‌ها تعارف داشته باشیم. حوزه سلامت با زندگی مردم در ارتباط بوده و نمی‌توان آن را از سفره حذف کرد. دارو موضوعی فرابخشی است و سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند خودش را از این چرخه خارج کند.

همچنان در حوزه دارو با بحران روبرو هستیم

«جبار کوچکی نژاد» در این خصوص، گفت: ما همچنان در حوزه دارو با بحران روبرو هستیم، ضمن آنکه آینده را هم شفاف و خوب نمی‌بینیم بنابراین باید چاره‌ای دیگر برای حل مشکل داروی مردم اندیشید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: یک درصد از ارزش افزوده برای حوزه بهداشت تخصیص یافته است که بالای ۵۰ هزار همت می‌شود و ۱۰ درصد تبصره ۱۴ برای وزارت بهداشت است، همچنین عوارض سیگار نیز برای این وزارتخانه است و ردیف‌های بودجه دیگری هم برای تهیه دارو تصویب شده و این مسئله نشان می‌دهد مجلس به این مهم توجه کافی داشته است و حتی برای کاهش عوارض گمرکی نیز به دولت کمک کرده، اما همچنان مشکلات وجود دارد چرا که معتقدم تعارض منافع در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو عامل ایجاد این مشکلات در حوزه دارو شده است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت می‌گوید برای حل مشکل دارو قرارگاهی تشکیل داده است که باید از وزیر بهداشت پرسید خروجی این قرارگاه چه بوده است و تاکنون چه کاری برای مردم انجام داده‌اید.

کمبود دارو به شدت مورد اعتراض است

در ادامه جلسه، «محمدعلی محسنی بندپی» گفت: متأسفانه کمبود دارو امروز در کف جامعه به شدت مورد اعتراض مردم قرار گرفته است؛ به ویژه داروی بیماران خاص، پیوند کبد و کلیه، این در حالی است که ما پاسخی برای بیماران نداریم. هر چند معتقدم، عدم هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی سبب ایجاد این مشکل شده است اما این مهم برای مردم قابل پذیرش نیست.

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین شرکت‌های بیمه‌ای در پوشش بیمه‌ای بسیاری از داروهای بیماران کوتاهی می‌کنند و متأسفانه مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نمی‌کنند به همین دلیل داروخانه‌ها از پذیرفتن نسخه بیماران مختلف پرهیز می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: اگر چه قرار بود تسهیلاتی در اختیار کارخانه‌های تولیدکننده دارو در کشور قرار گیرد اما این مهم نیز محقق نشده است، لذا دود عدم هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی به چشم مردم رفته است، با این اوصاف باید شخص رئیس جمهور و معاون اول وی به موضوع تهیه دارو بیماران ورود کند و نباید اجازه دهند بیماران بیشتر از این آسیب ببینند.

منبع: مهر