۱۰ ترفند خانگی برای رفع بوی سوختگی برنج
۱۰ ترفند خانگی برای رفع بوی سوختگی برنج
قبل از هر چیز برای جلوگیری از سوختن برنج توصیه می‌شود که از شعله پخش کن استفاده کنید و یا میزان شعله برنج را کم نگه دارید. اما در هر صورت ممکن است برنج بسوزد که با چند راهکار ساده به راحتی از بین می‌رود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ ۱۰ روش خانگی برای رفع بوی سوختگی غذا را معرفی می‌کند.

۱-استفاده از شیر و نان

برای این منظور برنج‌های سالم را از سوخته‌ها جدا کرده و در قابلمه جدیدی بریزید. مراقب باشید که دانه سوخته یا نیم سوخته‌ای وارد برنج جدید نشود. بعد از این کار چند قاشق شیر به آن اضافه کرده و روی برنج نان بگذارید. در صورت خام بودن به همین شکل برنج را بگذارید تا دم بکشد و در صورت آماده بودن ۱۰ دقیقه صبر کرده و بعد آن را میل نمایید.

۲-استفاده از پیاز

در صورتی که امکان تغییر ظرف وجود نداشت و برنج شما سوخته بود، می‌توانید چند تکه پیاز بین برنج بگذارید تا بوی سوختگی را رفع کند. این کار با گذاشتن نان نیز امکان‌پذیر است.

پیاز-کاماپرس

۳-از حبه قند استفاده کنید

چند حبه قند را بین برنج قرار داده و چند دقیقه صبر کنید. بعد از این مدت می‌توانید قندها را از برنج خارج کرده و آن را مصرف کنید.

قند-کاماپرس

۴-استفاده از آبلیمو

برای استفاده از آبلیمو برای رفع بوی سوختگی برنج، از تکه‌ای پنبه کمک بگیرید. برای این منظور روی پنبه آبلیمو ریخته و آن را در دستمال کاغذی قرار دهید. بعد از این کار دستمال را جمع کرده و در ظرف برنج بگذارید. با تبخیر آبلیمو بوی بد سوختگی نیز رفع خواهد شد.

لیمو-کاماپرس

۵-سراغ گلاب بروید

پارچه‌ای نخی را به گلاب آغشته کرده و آن را روی برنج بگذارید. این کار باعث جذب بوی سوختگی خواهد شد. اگر به عطر گلاب علاقه دارید می‌توانید چند قطره از آن را داخل برنج نیز بریزید.

گلاب-کاماپرس

۶-استفاده از سبزیجات خشک شده

سبزیجات معطر قابلیت بالایی در کاهش بوی سوختگی برنج و مخفی کردن آن دارند. برای این منظور استفاده از شوید گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. عطر قوی شوید تاثیر زیادی در گرفتن بوی سوختگی برنج خواهد داشت.

شوید پلو-کاماپرس

۷-دارچین می‌تواند به رفع بوی سوختگی کمک کند

دارچین به عنوان ادویه‌ای با عطر بسیار قوی می‌تواند بر بوهای دیگر غلبه کند و باعث رفع بوی سوختگی شود. این ادویه در غذاهایی مانند عدس پلو کمک بیشتری در رفع سوختگی خواهد کرد.

دارچین-کاماپرس

۸-از گوجه فرنگی کمک بگیرید

گوجه فرنگی به عنوان ماده‌ای اسیدی در زمانی که سوختگی زیاد شدید نیست، می‌تواند کمک کننده باشد. کافی است که دو عدد گوجه فرنگی را خرد کرده و روی برنج بگذارید. بعد از اینکه گوجه‌ها به حالت له شده و پخته رسیدند می‌توانید آن‌ها را از قابلمه خارج کنید. این کار باعث رنگی شدن برنج خواهد شد و به همین جهت استفاده از آن در دمی گوجه، لوبیا پلو و استانبولی مناسب‌تر است.

گوجه فرنگی-کاماپرس

۹-پوست خشک شده پرتقال برای رفع بوی سوختگی

برای استفاده از پوست پرتقال کافی است آن را روی برنج بریزید و در قابلمه را بگذارید. بعد از مدتی بوی سوختگی رفع خواهد شد.

پوست برتقال-کاماپرس

۱۰-سیب زمینی بوی سوختگی را از بین می‌برد

در نهایت سیب زمینی که عضو ثابت تمام خانه‌هاست می‌تواند نجات بخش باشد. سیب زمینی نسبتا بزرگی را به شکل حلقه‌ای خرد کرده و روی برنج بچینید. بعد در قابلمه را بگذارید و منتظر بمانید تا بوی سوختگی رفع شود.

سیب زمینی-کاماپرس