۱۵مهر ماه بنام روز حماسه جوانان فلسطین
۱۵مهر ماه بنام روز حماسه جوانان فلسطین
وزیر فرهنگ در عصر شعر سراسری «اسم شب، صبح است» از ثبت روز ۱۵ مهر به نام روز حماسه جوانان فلسطینی در تقویم گفت: این اتفاق در جلسه امروز شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید تا برای تصویب و طی کردن مراحل قانونی به شورای عالی انقلاب فرهنگی برود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ عصر شعر سراسری «اسم شب، صبح است» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی فرهنگ و قلم در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی گفت:‌ موضوع غزه امروز به یک موضوع جهانی تبدیل شده است، شاید صیهونیست‌ها دهه‌های قبل به واسطه نبود فناوری‌های جدید رسانه‌ای می‌توانستند افکار عمومی را با تبلیغات کاذب همراه خود کنند. ولی در سال‌های اخیر به ویژه در اتفاقی که رخ داد این موضع از صیهونیست‌ها سلب شد، امروز فضای اعتراض عمومی و اعتراض جهانی را نسبت به این حرکت صیهونیست‌ها مشاهده می‌کنیم از کشورهای اروپایی گرفته تا آمریکا و …

وی ادامه داد:  اعتراضات منحصر به کشورهای اسلامی نیست، البته نسبت به نوع واکنش‌های دولت‌های اسلامی، ملت‌های منطقه گله‌مند هستند، امابه هر حال یک اعتراض مهم و بین‌المللی اتفاق افتاده است و اصل حرکت هم حرکت غرور آفرین بود. بیش از صد سال پیش‌،‌ بریتانیا و انگلستان برای حضور صیهونیست‌ها در این سرزمین مقدس کارسازی کردند و به تدریح با انواع کلک‌ها، مکر و حیل به جلو آمدند وبه بهانه‌های مختلف آژانس‌ها برای بر هم زدن ترکیب جمعیتی منطقه شروع به انتقال یهودی‌ها از اقصی نقاط دنیا به این منطقه کردند. از همان زمان مقاومت‌ها شروع شد. در نهایت در سال ۱۹۴۸ اعلام دولت خود‌خوانده کردند و تا امروز با حمایت غربی‌ها ادامه یافته است.

وزیر ارشاد با اشاره به آغاز حماسه «طوفان‌الاقصی» در پانزدهم مهر ماه،‌ گفت: این عملیات حماسه‌ای بود که نه سابقه داشت و نه در حافظه تاریخی منطقه و در مبارزات مردم مسلمان فلسطین ثبت شده بود،به همین مناسبت ما در شورای فرهنگ عمومی این روز را به نام روز حماسه جوانان فلسطینی ثبت کردیم تا مراحل تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی ثبت شود. رهبر انقلاب اشاره کردند تاریخ جدید از آغاز شمارش معکوس بری اضمحلال رژیم اشغالگر قدس است.

وی با اشاره به جنایات رژیم صیهونیستی در غزه گفت:‌ دیروز عدد شهدای کودک به بالا تر از هزار و ۸۰۰ نفر رسید،‌ این میزان از قساوت، خشونت و قتل ورای همه نسل‌کشی‌های معمول است، اگر در دوره‌ای اسرائیلی‌ها دروغ‌های ساختگی را به عنوان نسل‌کشی به خورد تاریخ دادند و اگر کسی هم‌ به آن تشکیک می‌کرد،‌ مثل روژه گارودی به ۵ سال حبس محکوم می‌شد، امروز جلوی چشم جهانیان میلیاردها نفر شاهد بمباران بیمارستان مسیحی‌ها هستند‌، بمبارانی که بالای ۵۰۰ کودک را یک جا از بین می‌برد، این اتفاقات بی‌نظیری از خشونت و قساوت است که در پیش جهانیان رخ می‌دهد.

وزیر ارشاد در پایان اظهار امیدواری کرد‌، این مسائل به اضمحلال اسرائیلی‌ها منجر شود و ما نماز را در بیت‌المقدس به امامت رهبری خواهیم خواند و جشن سقوط صیهونیست‌ها  را در بیت‌المقدرس بر پا خواهیم کرد.