۶ ماده غذایی که پوست شما را صاف می‌کند
۶ ماده غذایی که پوست شما را صاف می‌کند
مواد غذایی در زیبایی پوست تاثیر شگرفی دارند و برخی از مواد غذایی می‌توانند پوستی صاف و زیبا به شما هدیه دهند.

آب

آب در سلامت بافت‌ها بسیار موثر بوده و در انجام صحیح متابولیسم بدن بسیار ضروری است. آب به دفع سموم وارد شده به بدن و تصفیه خون کمک می‌کند و رطوبت کافی برای شادابی پوست را تامین می‌کند. عدم نوشیدن آب کافی سبب چروکیدگی و خشکی پوست می‌شود.

پروتئین‌ها

عدم دریافت پروتئین کافی سبب شل شدن پوست و بد فرمی آن می‌شود؛ چرا که بدن قادر نیست بین سلول‌های جدید و سلول‌های مرده پوست تعادل برقرار کند. منابع گیاهی پروتئین‌ها شامل حبوبات، مغزها، آجیل بوده و منابع حیوانی پروتئین‌ها شامل ماهی، مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، شیر و لبنیات است.

چربی‌ها

چربی‌های غیراشباع موجود در روغن‌های گیاهی باعث جذب بهتر ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین K،E،D،A می‌شوند. به همین منظور توصیه می‌شود تا روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری روغن مایع گیاهی یا روغن زیتون همراه با سالاد مصرف کنید.

ویتامین‌ها

سلول‌های بدن به خصوص پوست، مو و بافت چشم به ویتامین A یا پیش‌ساز آن بتاکاروتن نیاز دارند. از این رو ویتامین A در حفظ سلامتی مو و چشم‌ها موثر است. ویتامین‌های گروه B برای حفظ سلامتی پوست، مو و چشم‌ها ضروری هستند. برای تولید کلاژن از پروتئین در بدن ویتامین C لازم است. کلاژن یکی از پروتئین‌های بافت پیوندی پوست است که مثل یک چسب پوست را به بدن می‌چسباند و از چروک شدن پوست جلوگیری می‌کند. ویتامین E حالت عضلات و بافت‌های بدن را حفظ می‌کند و از چین و چروک و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

لبنیات کم چرب

شیر بدون چربی، ماست کم چرب و پنیر کم چرب فراهم‌کننده کلسیم هستند و خطر پوکی استخوان در دوران پس از یائسگی را کاهش می‌دهند.

انواع توت

شاتوت و ذغال اخته و امثال آن‌ها سرشار از مواد مغذی گیاهی بوده و می‌توانند کلاژن سازی را تقویت کنند. یک رژیم سرشار از این آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند نشانه‌های مشهود بالا رفتن سن روی پوست را به تاخیر اندازد.