پ
  • شناسه : 9237
  • 12 دی 1402 - 22:19

خواص چای بابونه

خواص چای بابونه
خواص چای بابونه
بابونه گیاهی زیبا با رنگ سفید و زرد است که به صورت چای و دمنوش نیز استفاده می‌شود. بابونه گیاهی از تیره گیاهان کاسنی است و خواص درمانی بسیاری دارد. از گل‌های خشک شده این گیاه به منظور تهیه چای و دمنوش بابونه استفاده می‌شود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ گیاه بابونه به اشکال متنوعی در سرتاسر جهان یافت می‌شود. ممکن است اجزای گل‌ها بابونه و اشکال آن‌ها باهم تفاوت داشته باشند ولی خواص یکسانی دارند. برای مثال چای بابونه در اسپانیا به اسم چای مانزانیلا شناخته می‌شود. این دمنوش سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان است به همین واسطه فواید زیادی دارد. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن، باعث استفاده وسیع از بابونه به صورت چای و دمنوش شده‌است. کاربرد این گیاه تنها محدود به تهیه نوشیدنی نمی‌شود و می‌توان از بابونه در ساخت محصولات دیگر نیز استفاده کرد. از عصاره بابونه در محصولات مخصوص کودکان همچون شامپو، صابون و دستمال مرطوب می‌توان بهره برد. عطر این گیاه خاصیت آرامش بخشی دارد به همین دلیل در تهیه محصولات کودکان کاربرد دارد. در تهیه روغن و لوسیون‌های بدن نیز از عصاره بابونه می‌توان استفاده‌کرد.

چای بابونه و طرز تهیه آن

چای بابونه در مدت زمانی کوتاه و به سادگی آماده می‌شود. این گیاه که به عنوان آرام بخش نیز شناخته می‌شود فواید زیادی دارد. برای درست کردن چای بابونه می‌توانید از چای ساز یا قوری استفاده کنید. در ادامه به خواص چای بابونه و طرز تهیه آن اشاره شده‌است.

برای آماده کردن دمنوش بابونه نیاز به گیاه خشک شده بابونه و یا پودر آن دارید. استفاده از این دمنوش به صورت گرم برای درمان گلو درد نیز بسیار توصیه می‌شود. شما با یک و نیم لیوان آب جوش و یک قاشق غذاخوری از بابونه خشک شده به راحتی می‌توانید چای بابونه را آماده کنید.

بعد از افزودن بابونه به آب داغ، حدود ۵ دقیقه به قوری بر روی کتری باید زمان بدهید تا دمنوش آماده شود. با خوردن این نوشیدنی می‌توانید به خواص چای بابونه و طرز تهیه آن پی ببرید. این دمنوش به تنهایی طعم و مزه دلپذیری دارد. در صورت تمایل می‌توانید مقدار عسل نیز به آن بیفزایید تا طعم شیرین‌تری به خود بگیرد.

استفاده از این دمنوش به صورت ترکیبی با مواد دیگر نیز بسیار کاربرد دارد. در ادامه به چند مورد از ترکیبات پرطرفدار برای تهییه دمنوش بابونه اشاره می‌کنیم:

  • طرز تهیه دمنوش بابونه با دارچین

دارچین یکی از ادویه‌های پر کاربرد است که در ترکیب غذاهای مختلفی جای دارد. مصرف دارچین تنها محدود به طبخ غذاهای مختلف نمی‌شود و این ادویه خواص بی نظیری درمانی نیز دارد. دارچین به منظور کنترل کننده قند خون و کمک کننده برای هضم غذا نیز به کار می‌رود. برای آشنایی با خواص چای بابونه و طرز تهیه آن با دارچین، باید این دو را با نسبت ۷۰ به ۳۰ به آب جوش اضافه کنید. توجه داشته باشید که مقدار بابونه در این ترکیب باید بیشتر از دارچین باشد.

  • دمنوش بابونه و آویشن

آویشن گیاهی بومی مناطق جنوبی ایران است که در افغانستان و پاکستان هم رشد می‌کند. این گیاه دارویی به وجود خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی کنندگی شهرت دارد. برای آشنایی با خواص چای بابونه و طرز تهیه آن به همراه آویشن، باید مقدار یکسانی از هر دو را به آب جوش اضافه کنید. از این دمنوش در درمان گلو درد ناشی از سرماخوردگی به وفور استفاده می‌شود. به طور کلی دمنوش بابونه و آویشن در درمان بیماری‌های تنفسی ناحیه گلو مثل کرونا کاربرد دارد.

  • دمنوش بابونه با گل محمدی

گل محمدی با طبع متعادلی که دارد؛ مصرف آن برای همه افراد توصیه می‌شود. این گل با عطر و طعم به خصوص خود شناخته می‌شود. خواص بی نظیر این گیاه به دلیل محتویات موجود در ساختار آن است. گل محمدی سرشار از ویتامین C، اسید سیتریک و اسید مالیک است و در هضم سریع مواد غذایی کاربرد دارد. به منظور آشنایی با خواص چای بابونه و طرز تهیه آن با گل محمدی می‌توانید از نسبت زیر استفاده کنید.

بعد از این که آب جوش آماده شد؛ ۲ قاشق بابونه و ۵ برگ از گیاه تازه گل محمدی به آن اضافه کنید.

خواص بابونه برای لاغری

بابونه یکی از گیاهان موثر برای کاهش وزن به شمار می‌آید. چای بابونه به نقشی که در کاهش اشتها دارد؛ باعث لاغر شدن فرد می‌شود. خوردن دمنوش بابونه به تنهایی باعث لاغری نمی‌شود بلکه باید همراه با تغذیه درست باشد. رعایت یک رژیم غذایی مناسب و مصرف دمنوش بابونه نقش مهمی در چربی سوزی و کاهش وزن افراد ایفا می‌کند. چای بابونه در بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز نقش دارد و به هضم غذا کمک می‌کند.

اصلی‌ترین عملکرد بابونه به منظور کاهش وزن به تاثیر آن بر روی کاهش اشتها بر می‌گردد. دمنوش بابونه مثل یک داروی طبیعی عمل می‌کند و ترشح هورمون‌های مختلفی را در بدن تحت تاثیر قرار می‌دهد. با مصرف چای بابونه، ترشح سروتونین افزایش پیدا می‌کند که نتیجه آن کاهش اشتهای فرد است.

بابونه با تاثیر بر روی تمامی سلول‌های بدن نیز نقش خود به منظور کاهش وزن بدن ایفا می‌کند. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن به صورت روزانه، باعث کاهش انسولین می‌شود. نحوه عملکرد بدن به این صورت است که پس از مدتی مقاومت سلول‌ها به انسولین را کاهش می‌دهد.

خواص بابونه برای رحم

بابونه به دلیل خواص ضد التهابی که دارد در تسکین دردهای مختلف کاربرد دارد. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن برای بیماری‌های ناحیه رحم بانوان نیز ویژگی تکسین دهندگی دارد. این دمنوش به کاهش درد و علائم اختلالات رحمی همچون عفونت در رحم، سندروم تخمدان پلی کیستیک و دردهای قاعدگی کمک می‌کند.

این گیاه با توجه به مواد مختلفی که در ساختار خود دارد؛ به طور طبیعی درمان این بیماری‌ها را انجام می‌دهد. شما با مصرف دمنوش بابونه از عوارض جانبی متعدد داروهای مختلف نیز در امان می‌مانید. آنتی‌الترینوژن مهم‌ترین ترکیبی است که در بابونه برای کاهش عفونت‌های مختلف، وجود دارد.

برای این‌که بتوانید بهترین جواب را برای کاهش علائم این بیماری‌ها بگیرید؛ توصیه می‌شود طبق نظر پزشک آن را مصرف کنید. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن، مقدار مصرف و زمان مناسب مصرف توسط پزشک تعیین می‌شود.

در دوران قاعدگی نیز مصرف این دمنوش توصیه می‌شود. بابونه با خواص ضد درد و ضد التهابی که دارد باعث کاهش دردهای قاعدگی می‌شود. این دمنوش باعث کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات در ناحیه رحم می‌شود.  این دمنوش هم‌چنین با خواص آرام‌بخشی که دارد در بهبود کیفیت خواب افراد نیز موثر است.

در دوران قاعدگی ممکن است به دلیل دردهای زیاد شما نتوانید شب را به خوبی بخوابید. دمنوش بابونه در این مورد نیز کمک کننده است و باعث راحت خوابیدن و استراحت کردن شما می‌شود. کاهش اضطراب و استرس نیز به وضوح در شما دیده می‌شود.

بهترین زمان مصرف چای بابونه

با توجه به خواص بی نظیر چای بابونه در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که یک ویژگی خاص از آن را در نظر داشته‌باشید باید بر اساس آن زمان مصرف را تنظیم کنید. اگر شما به قصد کاهش وزن و چربی سوزی از دمنوش بابونه استفاده می‌کنید؛ توصیه می‌شود صبح و به صورت ناشتا آن را بنوشید. با تداوم این کار می‌توانید پس از مدتی اثرات کاهش وزن را در خود مشاهده کنید. مصرف دمنوش بابونه به صورت ناشتا برای عملکرد معده نیز مفید است.

در صورتی که روز پر استرسی را پشت سر گذاشته باشید و اضطراب زیادی داشته باشید؛ باید این دمنوش را قبل از خواب مصرف کنید. چای بابونه با خواص آرام بخشی که دارد استرس و اضطراب را از شما دور می‌کند و کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد. در صورتی که برای درمان بیماری‌های مختلف مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک قصد مصرف این دمنوش را داشته باشید؛ باید نوشیدن آن را طبق نظر پزشک پیش ببرید.

در حالت کلی حداکثر ۳ فنجان چای بابونه در طول روز باید مصرف شود. در صورتی که مصرف از این مقدار فراتر رود ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. توجه به خواص چای بابونه و طرز تهیه آن در چنین شرایطی اهمیت دارد.

خواص دمنوش بابونه برای مردان

همان‌طور که پیش تر نیز اشاره شد؛ بابونه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان مختلفی است. وجود این ترکیبات در ساختار گیاه بابونه باعث خواص ضد سرطانی و ضد التهابی آن می‌شود. این دمنوش می‌تواند مشکلات التهابی متعددی را در مردان بهبود ببخشد. خواص ضدعفونی کننده‌ای که این گیاه دارد در کاهش دردهای عفونت مجاری ادراری نیز می‌تواند موثر باشد.

با افزایش سن در مردان ممکن است دچار مشکلاتی در مفاصل خود شوند. این دمنوش با خواص آرام بخشی که دارد در تکسین دردهای عضلانی نیز به کار می‌رود. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن در درمان بیماری‌های مربوط به مردان مانند پروستات نیز کاربرد دارد.

بابونه گیاهی گرم و خشک است، از این رو تاثیر بسیاری در عملکرد مغز و اعصاب دارد که در نتیجه به عنوان تقویت کننده میل و قوای جنسی شناخته می‌شود.

خواص بابونه برای معده

دمنوش بابونه با تاثیری که بر روی معده می‌گذارد؛ در کاهش وزن نقش دارد. بابونه باعث افزایش ترشح شیره‌های گوارشی می‌شود. ترشح بیشتر این شیره‌های گوارشی سرعت هضم و جذب مواد غذایی را در بدن بالا می‌برد. خواص چای بابونه و طرز تهیه آن می‌تواند بر روی عملکرد دستگاه گوارش موثر باشد.

تجزیه و هضم سریع تر غذا باعث کاهش وزن در فرد می‌شود. با تاثیری که بابونه بر روی بخش‌های مختلف دستگاه گوارش از جمله معده دارد در کاهش درد‌های معده موثر است. این گیاه مشکلاتی مثل نفخ، درد دل و سوءهاضمه را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

بابونه گیاهی با خواص بی نظیر است که کاربردهای گوناگونی دارد. از این گیاه به منظور درمان بیماری‌های متعدد نیز می‌توان استفاده کرد. با آگاهی کامل از خواص چای بابونه و طرز تهیه آن می‌توانید از ویژگی‌های مفید این گیاه بهره ببرید.

برچسب ها

زمان مسابقات هفته سی‌وچهارم لیگ دسته اول فوتبال تغییر کرد + جزییات 06 خرداد 1403

زمان مسابقات هفته سی‌وچهارم لیگ دسته اول فوتبال تغییر کرد + جزییات

زمان مسابقات هفته سی و چهارم لیگ یک باشگاه‌های کشور فصل ۱۴۰۳-۱۴۰۲ تغییر کرد.

تتلو از زندان آزاد می شود یا نه؟ 05 خرداد 1403

تتلو از زندان آزاد می شود یا نه؟

یک حقوقدان با اشاره به حکمی که برای امیرحسین مقصودلو (تتلو) در نظر گرفته شده، اظهار نظر کرد که ممکن است این متهم از زندان آزاد شود.

انتخابات ریاست‌جمهوری دوره‌ چهاردهم چه مراحلی دارد؟ 05 خرداد 1403

انتخابات ریاست‌جمهوری دوره‌ چهاردهم چه مراحلی دارد؟

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، پنج‌شنبه‌ هفته جاری ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود؛ در این گزارش، جزئیات فرآیندهای این انتخابات را می‌خوانید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.