دلیل خوردن آب بعد از قهوه چیست؟
دلیل خوردن آب بعد از قهوه چیست؟
نوشیدن آب در کنار قهوه، کمک می‌کند تا از اثرات منفی قهوه مانند خاصیت دیورتیک و کافئین بیش از حد آن در امان بمانبد.

به گزارش خبربین آنلاین:  در بسیاری از کافی شاپ‌ها هنگامی که مشتریان یک فنجان قهوه سفارش می‌دهند مشاهده شده که به همراه قهوه یک لیوان آب نیز سرو می‌شود. دلیل خوردن آب بعد از قهوه به آداب و اصول سرو صحیح قهوه برمی‌گردد.

رسمی که اولین بار از کشور ایتالیا آغاز گردید و امروزه بسیاری از عاشقان قهوه قبل یا بعد از خوردن قهوه‌های بسیار غلیظی مانند اسپرسو، قهوه ترک و یا فرانسه تمایل به نوشیدن آب دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این رسم قدیمی پرداخته و ببینیم که دلیل خوردن آب قبل و بعد از قهوه چیست.

بررسی دلیل خوردن آب بعد از قهوه

حتماً بار‌ها بعد از خوردن قهوه به خصوص قهوه روبوستا که از کافئین بیشتری نسبت به قهوه عربیکا برخوردار است احساس خشکی در دهانتان داشته‌اید! البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که این خشکی دهان به خاطر اثرات قهوه است. دیورتیک بودن قهوه باعث می‌شود تا بدن به تولید ادرار بیشتری پرداخته و در نتیجه الکترولیت‌ها و آب بدن از دست برود.

البته به جز این مورد، قهوه موجب تحریک شدن سیستم عصبی مغز شده و در نهایت اسید معده بیشتری ترشح می‌گردد؛ بنابراین ممکن است بعد از سرو قهوه اسید معده بیش از حد ترشح شده و احساس سوزش در ناحیه معده داشته باشید.

بر همین اساس می‌توان گفت که دلیل خوردن آب بعد از قهوه یک دلیل علمی بوده و منافع بسیاری را به دنبال دارد. در درجه اول خوردن آب باعث کاهش تلخی قهوه شده و خشکی دهان را نیز برطرف می‌کند. همچنین آب می‌تواند به ایجاد تعادل در اسید معده کمک کرده و باعث پیشگیری از سوزش آن شود.

به راستی آب کنار قهوه برای چیست؟

قهوه باز‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه از سرو قهوه خود حداکثر لذت را ببرند. نوشیدن یک لیوان آب بعد از قهوه هرچند راهکار بسیار ساده‌ای است، اما باعث می‌شود تا بعد از خوردن قهوه احساس بهتری داشته باشید.

هر زمان که به نوشیدن قهوه می‌پردازید بدن شما مقداری آب از دست می‌دهد. این امر باعث می‌شود تا بعد از سرو آن دچار افزایش اسید معده شده یا احساس خشکی دهان داشته باشید؛ بنابراین بهتر است بعد از نوشیدن قهوه یک لیوان آب مصرف کنید تا آب از دست رفته بدنتان جبران شود. البته آب سموم و اثرات مضری را که در قهوه وجود دارد را نیز کاهش داده و می‌توانید تنها از منافع قهوه بهره‌مند شوید.

آب همراه قهوه طعم و عطر مطلوب قهوه را حفظ کرده و در عین حال به شما کمک می‌کند تا بدنتان را هیدراته نگه دارید. ترکیبی فوق العاده که جوانب مثبت قهوه را به شما هدیه داده و اثرات مضر آن را خنثی می‌کند.