روایت زندگی و زمانه غلامرضا تختی در «شهسوار»
روایت زندگی و زمانه غلامرضا تختی در «شهسوار»
مستند «شهسوار»، روایتی از زندگی جهان‌پهلوان غلامرضا تختی است که امروز یکشنبه 17 دی‌ماه ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ «شهسوار» به کارگردانی علی شاه‌محمدی روایتی از زندگی جهان‌پهلوان غلامرضا تختی است و به بیان ناگفته‌هایی از زندگی پهلوانی، قهرمانی، سیاسی و خانوادگی این کشتی‌گیر مشهور پرداخته است. این مستند کوشیده با تحقیق و پژوهش گسترده، به دلیل مرگ تختی پی برده و پرده از این راز چند دهه‌ای بردارد.

از آرشیو خصوصی هوشنگ ابتهاج تا چهره‌های سیاسی

علی شاه‌محمدی، کارگردان مستند «شهسوار» در خصوص مراحل تحقیق و پژوهش این اثر گفته است که «تقریبا هیچ‌کس نیست که اطلاعاتی درباره تختی داشته باشد و من به او مراجعه نکرده باشم. از آرشیو خصوصی مرحوم هوشنگ ابتهاج بگیرید که در آن تختی دیداری با سیاوش کسرایی داشته و تصاویر آن توسط دوربین ابتهاج ضبط شده تا آدم‌های ورزشی و سیاسی. حتی سراغ جبهه ملی‌ها و طرفداران حکومت پهلوی رفتم و با همه‌شان صحبت کردم.»

روایت‌هایی از دوستان تختی

او درباره کسانی که مقابل دوربینش حاضر شدند نیز خاطر نشان کرد: مرحوم حسین شاه‌حسینی از دوستان تختی و عضو جبهه ملی، محمدرضا طالقانی، داود ایوب، ایرج خورشیدفر و عباس زندی از کشتی‌گیران، روح الله جیره‌بندی و هاشم صباغ‌زاده از افراد نزدیک به جبهه ملی، ایرج راد، سیدمهدی خادم رئیس اسبق فدراسیون کشتی، اصغر رمضانی از دوستان نزدیک تختی که با او باغی را در شهسوار شریک بوده است و … مقابل دوربین ما آمده‌اند. هم‌چنین صدای سیمین بهبهانی و صدرالدین الهی را در این مستند داریم که نکاتی را درباره تختی گفته‌اند. راوی مستند نیز آقای پرویز پرستویی است و با صدای خود به این فیلم قوام زیادی بخشیده است.

کارگردان «شهسوار» پیشتر درباره فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» که چند سال پیش درباره تختی ساخته شد نیز گفته است: وقتی ساخت این فیلم سینمایی شروع شد، ۵-۶ سالی بود که کار پژوهش مستند شهسوار را آغاز کرده بودم. در حقیقت، آنان خیلی دیرتر از ما آغاز کرده بودند و به دلیل اقتضاعات تولید فیلم داستانی، خیلی زودتر کار را به خروجی رسانده بودند. به نظرم مستند شهسوار و فیلم سینمایی غلامرضا تختی را باید از دو منظر جداگانه مورد بررسی قرار داد. با این حال، هر کسی که درباره تختی فیلم می‌سازد ارزشمند است.

کارگردان، پژوهشگر و نویسنده گفتار متن این مستند علی شاه‌محمدی و تهیه‌کننده آن هارون یشایایی است. مستند «شهسوار» امشب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرارش روز بعد ساعت ۹ خواهد بود.