عمران خان و همسرش به ۱۴ سال حبس محکوم شدند
عمران خان و همسرش به ۱۴ سال حبس محکوم شدند
نخست‌وزیر پیشین پاکستان درست یک روز پس از آن‌که در یکی از پرونده‌های جنایی به 10 سال حبس محکوم شده بود، امروز با محکومیت حبس 14 ساله روبرو شد.

به گزارش خبربین آنلاین: رسانه‌های محلی پاکستان گزارش کردند که نخست‌وزیر پیشین این کشور عمران خان به همراه همسرش در پرونده اختلاس به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شدند.

صدور حکم جدید برای عمران خان و همسرش درست یک روز پس از آن صورت گرفته است که روز گذشته (سه‌شنبه)، عمران خان و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پیشین این کشور درست چند روز مانده به انتخابات عمومی در پرونده «سایفر» به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

شبکه الجزیره در این خصوص گزارش کرد، که عمران خان و همسرش بشرا بی بی در پرونده مربوط به فروش هدایای دولتی به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شدند. رأی جدید از سوی یک دادگاه مبارزه با اختلاس در اسلام‌آباد صادر شده است.

عمران خان در آوریل ۲۰۲۲ به دنبال کسب رای عدم اعتماد از سوی پارلمان پاکستان از نخست‌وزیری برکنار شد و سپس شهباز شریف،‌ برادر نواز شریف جانشین او شد. دوره نخست‌وزیری شهباز شریف نیز تا زمان استعفای او در ماه اوت ادامه یافت و هم اکنون دولت انورالحق کاکار، نخست‌وزیر موقت پاکستان تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره امور این کشور را برعهده دارد.

نخست‌وزیر پیشین پاکستان همچنین در ماه آگوست سال ۲۰۲۳، از سوی یک دادگاه دیگری به جرم فروش هدایای دولتی به ارزش بیش از ۱۴۰ میلیون روپیه (۵۰۱ هزار دلار) که در دوران نخست‌وزیری ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ دریافت کرده بود، به تحمل سه سال حبس محکوم شده بود. البته این حکم بعداً به تعلیق درآمد اما خان همچنان در ارتباط با پرونده‌های دیگر در زندان محبوس ماند. او گفته بود که به طور قانونی، این اقلام را خریداری کرده بود.

مقام‌های دولتی پاکستان بر این باورند که مشاوران خان، هدایای فوق را در دبی به فروش رسانده‌اند.